FH Dom dostał lekcję od UOKiK

ANP
opublikowano: 30-08-2012, 00:00

Fundusz godzi się na karę urzędu antymonopolowego, ale nie poczuwa się do winy.

30 tys. zł kary i nakaz publikacji treści decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w prasie bezpłatnej — tak urząd antymonopolowy ukarał Fundusz Hipoteczny Dom (FH Dom) za wprowadzanie w błąd klientów. Sprawa dotyczyła reklamy sprzed trzech lat.

— Poddaliśmy się karze — mówi Robert Majkowski, prezes FH Dom. Poszło o plakat, który fundusz umieścił m.in. w urzędach pocztowych i klubach seniora.

Plakat sprawiał wrażenie urzędowegokomunikatu informującego o rencie hipotecznej przysługującej osobom urodzonym przed 31 grudnia 1944 r., a w rzeczywistości był reklamą jednego z produktów FH Dom. UOKiK stwierdził, że adresaci komunikatu, osoby powyżej 65 lat, mogli oczekiwać, że renta hipoteczna jest świadczeniem zagwarantowanym przez państwo, a faktycznie była to oferta zawarcia umowy dożywocia na komercyjnych zasadach. Oferta FH Dom wydawała się bardziej korzystna, niż była w rzeczywistości.

— Tłumaczyliśmy UOKiK, że nie chcieliśmy wprowadzić w błąd klientów, którzy zresztą nie zgłosili skarg. Forma plakatu została tak wymyślona, by zwrócić uwagę seniorów, ale nie było w niej merytorycznych błędów i mylnego prezentowania faktów. Jeśli tak nie powinniśmy się komunikować, to jest to dla nas lekcja na przyszłość. Teraz jesteśmy ostrożniejsi — mówi Robert Majkowski.

W toku jest drugie postępowanie UOKiK wobec FH Dom. W sierpniu 2011 r. urząd złożył do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pozew o wpisanie do rejestru klauzul niedozwolonych pięciu postanowień w umowach dożywocia oferowanych przez FH Dom.

— Z tych zapisów funkcjonuje u nas jeden, może dwa. Jeśli sąd uzna, że nie można ich stosować, to je usuniemy — zapewnia prezes FH Dom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / FH Dom dostał lekcję od UOKiK