Filantrop zostawił na lodzie kontrahentów

MGOR
opublikowano: 19-12-2006, 00:00

Był w pierwszej pięćdziesiątce najbogatszych Polaków, fundował mieszkania biednym kaliszanom. Teraz ma więcej wrogów niż przyjaciół.

Zenon Sroczyński rozpoczynał karierę w kaliskim PKS i Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Handlu Wewnętrznego, gdzie był dyrektorem. W połowie lat 80. został kierownikiem kaliskiej Izby Rzemieślniczej. Później bez powodzenia próbował rozkręcić kilka interesów. Na początku lat 90. wziął kredyt pod zastaw domu i samochodu i kupił maszynę do rozlewania napojów. Taki był początek budowy największego w kraju producenta napojów gazowanych i niegazowanych. Interesom towarzyszyła działalność charytatywna. W 2000 r. biznesmen sfinasował budowę 26 mieszkań i przekazał je najuboższym mieszkańcom Kalisza za symboliczną złotówkę. W 2004 roku znalazł się na 43. miejscu na liście 100 najbogatszych Polaków. Jego majątek szacowano na 350 mln zł. Później jednak rozpoczęły się problemy. Tarapaty finansowe zarząd tłumaczył wzrostem cen cukru, nieudanym sezonem letnim w 2004 r. Analitycy dodawali przeinwestowanie. Wczoraj, po półtora roku negocjacji, wierzyciele nie zgodzili się na układ. Winna im 150 mln zł Hellena upadła. Zenona Sroczyńskiego na sali sądowej nie było.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MGOR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu