Filipiakowie szykują sukcesję w Comarchu

Grzegorz Suteniec, Michalina Szczepańska
opublikowano: 05-07-2017, 22:00

Małżeństwo kontrolujące krakowską spółkę chce stworzyć mechanizmy gwarantujące stabilność w akcjonariacie, gdy firmę przejmą dzieci

— Jedną z niewielu pewnych rzeczy jest to, że każdy z nas kiedyś umrze. Dlatego chcemy przygotować firmę na różne scenariusze i powoli szykujemy ją do sukcesji — mówi Elżbieta Filipiak, szefowa rady nadzorczej Comarchu, która wraz z mężem kontroluje akcje dające blisko 68 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

Filipiakowie chcą wnieść akcje firmy IT do spółki komandytowo-akcyjnej.

— Chodzi o to, żeby każde z trójki naszych dzieci stało się właścicielem, a także o to, by zagwarantować bezpieczeństwo i stabilność w przypadku różnicy zdań czy chęci wyjścia któregoś z nich ze spółki — wyjaśnia Elżbieta Filipiak.

Na wszelki wypadek

Przedmiotem przyszłej sukcesji będzie nie byle co — kapitalizacja Comarchu przekroczyła niedawno 1,7 mld zł. W 2016 r. grupa zanotowała blisko 180 mln zł EBITDA przy przychodach na poziomie 1,1 mld zł, w blisko 60 proc. zrealizowanych za granicą. Pierwsze działania, przygotowujące spółkę do sukcesji, zostały już zrealizowane. Walne Comarchu pod koniec czerwca przegłosowało zmiany w statucie, które rozszerzają katalog możliwości zbycia akcji imiennych bez utraty uprzywilejowania. Przezorność właścicieli Comarchu wynika m.in. z faktu, że ich firmą interesują się kupcy.

— Dostajemy sygnały zainteresowania od różnych inwestorów. Do tej pory byliśmy odporni na takie pokusy i nadal jesteśmy — mówi szefowa rady nadzorczej.

Łakomy kąsek

— Comarch jest atrakcyjny dla potencjalnego inwestora branżowego. Przez ostatnie lata spółka zbudowała ciekawą paletę własnych produktów software’owych i jest z nimi obecna na całym świecie — mówi Sobiesław Pająk, szef analityków DM BOŚ.

Kuszący dla nabywcy jest też potencjał umożliwiający wypłatę wyższej dywidendy.

— Jeśli Comarch będzie generował w miarę stabilną EBITDA i nie będzie realizował dużych przejęć, a obecna polityka dywidendowa zostanie utrzymana, za trzy lata — według moich szacunków — będzie miał około 300 mln zł gotówki netto. To oznacza, że powinien być bardziej hojny dla akcjonariuszy — uważa analityk DM BOŚ. Z nieoficjalnych informacji wynika, że łakomym kąskiem dla inwestorów mogą być też poszczególne biznesy krakowskiej firmy — np. duży fundusz private equity sondował możliwość zakupu Comarchu Healthcare, ramienia grupy wyspecjalizowanego w rozwiązaniach IT dla sektora medycznego.

 

Sukcesja wchodzi w krew

Najgłośniejsze zmiany warty w ostatnich latach z myślą o dopuszczeniu do sterów młodszego pokolenia odbyły się w rodzinach Solorzów i Kulczyków. Juniorzy, Tobias Solorz i Sebastian Kulczyk, wcześniej byli menedżerami w biznesach ojców. Pierwszy zaczął pracę w Telewizji Polsat jako 23-latek. Szefem Cyfrowego Polsatu został kilkanaście lat później. Zmianę prezesa Kulczyk Investments zapowiedziano z kilkunastomiesięcznym wyprzedzeniem, by Dariusz Mioduski, ówczesny szef spółki, mógł wprowadzić następcę we wszystkie szczegóły. Sukcesję mają też za sobą inne znane polskie firmy. Mikołaj Placek od lat jest prezesem stworzonego przez ojca Oknoplastu, jednego z największych producentów okien w Europie. Tomasz Domogała przejął stery Famuru, producenta maszyn górniczych, tuż po studiach — choć jak twierdził w wywiadach, wolałby poczekać. Sukcesję przyspieszył stan zdrowia ojca. Kierowanie Tele-Foniką, największym producentem kabli w naszym regionie, Bogusław Cupiał powierzył córce Monice Cupiał-Zgryzek przed dwoma laty. Wcześniej była wiceprezesem. Sukcesję planują też inni. Adam Rozwadowski, kierujący Enel-Medem, stopniowo przekazuje władzę synom. Podobnie jest w rolno-spożywczej grupie Zbigniewa Komorowskiego, którego syn kieruje od lat mleczną częścią, czyli Bakomą. [MICH]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec, Michalina Szczepańska

Polecane