Finał na Mazowszu

Dorota Wojnar
opublikowano: 22-04-2008, 00:00

Warszawska Gala Gazel miała podwójny finał. Była ostatnią z tegorocznego cyklu, a wyróżniona na niej została najlepsza Gazela Biznesu w kraju.

Warszawska Gala Gazel miała podwójny finał. Była ostatnią z tegorocznego cyklu, a wyróżniona na niej została najlepsza Gazela Biznesu w kraju.

W warszawskim Teatrze Polskim zakończył się wczoraj cykl spotkań, podczas których w całym kraju wyróżnialiśmy najdynamiczniej rozwijające się firmy — Gazele Biznesu 2007. Mazowsze to region, który może poszczycić się największą liczbą Gazel Biznesu (jest ich tu 666). Tu działa najszybciej rozwijająca się firma w całym kraju — Sting Polska.

Jej szef, Adam Guzowski, mówi o swojej firmie równie dynamicznie, jak ją rozwija.

— Od grudnia, gdy opublikowano ranking, wiele się zmieniło. Otworzyliśmy nowy magazyn i biuro, na rynek wprowadziliśmy duńską markę, zaczęliśmy sprzedawać elektronikę z logo Sting — mówi prezes Gazeli numer 1.

W dalszej perspektywie Guzowski planuje wprowadzenie Sting Polska na giełdę. Szacuje, że wartość firmy wyniesie kilka milionów zł. O giełdzie nie myśli natomiast szef Novus Security, firmy zajmującej sprzedażą urządzeń telewizji przemysłowej, drugiej na mazowieckiej liście Gazeli Biznesu.

— Mamy wystarczający kapitał, a głównie po to idzie się na parkiet. Najpierw trzeba pomyśleć o kredycie, leasingu, funduszu inwestycyjnym. Giełda jest na końcu mojej listy do finansowania działalności — mówi Mariusz Raczyński, prezes Novus Security.

Pamiątkową statuetkę odebrała także Irena Rykowska, reprezentująca firmę TK Trade — trzecią spółkę na mazowieckim podium. Nagrodą Super Gazel „PB” wyróżnił firmy, które w rankingu utrzymały się najdłużej. Taki tytuł przypadł spółkom Elektrotermex, Mago i Rohlig Poland.

Zanim jednak przedstawiciele wyróżnionych firm otrzymali nagrody, wzięli udział w dyskusji na temat funduszy unijnych, leasingu i giełdy.

— Warto brać udział już w pierwszych konkursach o środki unijne. W ten sposób państwa szanse rosną. Szkoda tylko, że pieniądze dostępne z regionalnego programu operacyjnego dla Mazowsza zostaną uruchomione dopiero w IV kwartale 2008 — radzi Joanna Sonntag z banku ING.

Niewielu przedstawicieli firm korzystało z pomocy UE.

— Dzięki temu sfinansowaliśmy m.in. zakup autobusów, szkolenia i wyjazdy. Nie udało nam się zdobyć funduszy na budowę centrum konferencyjno-hotelowego, ale ośrodek i tak powstał. A teraz zamierzam znów wystartować po pieniądze z Unii. Martwi mnie jedynie kryterium innowacyjności. Jak ją właściwie mierzyć? — mówił przedstawiciel firmy Mazurkas Travel.

Odpowiedziała mu przedstawicielka banku ING.

— Warto mieć zaświadczenie z jednostki badawczo-rozwojowej, że inwestycja jest innowacyjna. Trzeba pomóc urzędnikom w decyzji — radziła Joanna Sonntag.

666

Tyle firm z województwa mazowieckiego zakwalifikowało się do rankingu Gazele Biznesu 2007. Rok wcześniej było ich o 33 mniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Wojnar

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu