Czytasz dzięki

Finansiści proszą o estoński CIT

opublikowano: 02-09-2020, 22:00

Branżowy związek apeluje, by branża finansowa nie była pozbawiona prawa do rozliczeń w nowym systemie.

Trwają uzgodnienia i konsultacje projektu mającego wprowadzić w Polsce estoński CIT, system rozliczeń podatku dochodowego od osób prawnych, który zachęca firmy do inwestycji. Na łamach „PB” przedstawiciele największych organizacji biznesowych pochwalili pomysł, lecz zwrócili uwagę Ministerstwu Finansów (MF), że projekt wyklucza zbyt wiele firm z nowego mechanizmu rozliczeń z fiskusem.

Związek Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) alarmuje, że uniemożliwia stosowanie go np. firmom z sektora finansowego. Wystąpił z apelem do Tadeusza Kościńskiego, ministra finansów, o zniesienie tego wykluczenia.

— Projekt w sposób arbitralny i nieuzasadniony wyklucza przedsiębiorstwa finansowe i instytucje pożyczkowe. Nowe rozwiązania podatkowe powinny mieć zastosowanie na równych prawach do wszystkich spółek kapitałowych. Stanowiłoby to impuls do rozwoju polskich firm we wszystkich segmentach rynku i — co ważne — wpłynęłoby pozytywnie na tempo wychodzeniagospodarki z kryzysu spowodowanego pandemią — twierdzi Marcin Czugan, prezes ZPF.

Podkreśla, że przedsiębiorstwa finansowe, zwłaszcza banki, zakłady ubezpieczeń, TFI czy firmy pożyczkowe w dużej mierze przeznaczają zyski na inwestycje i rozwój technologiczny.

„Innowacje w obszarze finansów w istotny sposób przekładają się nie tylko na uproszczenie zarządzania finansami osobistymi czy płatnościami Polaków, ale także na wzrost innowacyjności w pozostałych sektorach gospodarki oraz przyciągnięcie inwestorów zagranicznych” — czytamy w stanowisku ZPF.

Projekt ogranicza prawo do stosowania m.in. do spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnych o rocznych przychodach do 50 mln EUR (których właścicielami są wyłącznie osoby fizyczne), zatrudniających przynajmniej trzech pracowników. Korzystający będą mogli płacić zryczałtowany podatek (pod warunkiem osiągania wskazanych poziomów inwestycji) lub szybciej rozliczać środki trwałe w kosztach podatkowych. MF oszacowało, ze w ciągu 10 lat uprawnione spółki miałyby oszczędzić na podatkach łącznie 6 mld zł. Estoński CIT ma wejść w życie 1 stycznia 2021 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane