Czytasz dzięki

Finansowe różnice płciowe

opublikowano: 19-10-2017, 22:00

Żeby podnieść emeryturę o 1 tys. zł, wystarczy, że 40-letni mężczyzna zacznie odkładać 267 zł miesięcznie.

 Kobieta musi zacisnąć pasa znacznie bardziej, bo powinna odkładać 741 zł, by na jesieni życia cieszyć się z dodatkowych zasobów finansowych — wyliczył Jarosław Sadowski, ekonomista firmy doradczej Expander.

Zobacz więcej

Fot. Fotolia

— Dzieje się tak, ponieważ mężczyznom wystarczy znacznie mniejsza kwota oszczędności. Po pierwsze, przechodzą na emeryturę później — w wieku 65, a nie 60 lat. Po drugie, szybciej umierają — w wieku 75 lat, a nie 81. Dodając do tego fakt, że mężczyźni wcześniej rozpoczynają oszczędzanie [z danych KNF wynika, że młodzi panowie mają więcej kont IKE i IKZE niż młode kobiety — red.] oraz to, że zwykle zarabiają więcej, to jest im zdecydowanie łatwiej odkładać na emeryturę — tłumaczy Jarosław Sadowski, który radzi, by… związać się węzłem małżeńskim i oszczędzanie zacząć wspólnie i przed cztezrdziestką.

— Dzięki temu kobieta nie będzie musiała dużej części swojego wynagrodzenia przeznaczać na oszczędzanie — dodaje ekonomista.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane