Fintech stawia na blockchain

opublikowano: 27-06-2019, 22:00

Bezpiecznie, tanio i ultraszybko — tak wyglądają transfery pieniężne za pośrednictwem TransferGo.

TransferGo, litewsko-brytyjski fintech specjalizujący się w ransferach pieniężnych online między 47 krajami, w tym Polską, ruszył z ultraszybkimi przelewami opartymi na blockchainie. Za pośrednictwem tej innowacyjnej technologii, kojarzonej przede wszystkim z kryptowalutami, pieniądze można przesłać z 33 krajów do Indii. Niebawem usługa xCurrentzostanie rozszerzona na kolejne państwa.

— Po wielomiesięcznych testach ruszyliśmy z ekspresowymi transferami pieniężnymi, opartymi na autorskiej technologii blockchain kalifornijskiej firmy Ripple. Najszybszy transfer, jaki dotychczas zrealizowaliśmy, trwał zaledwie 3 sekundy. Ze względu na brak pośredników między TransferGo a indyjskim Axis Bankiem niwelujemy ryzyko błędu, dzięki czemu transfer jest nie tylko szybszy od klasycznych przelewów, ale też bezpieczniejszy i tańszy. Usługę będziemy rozszerzać na kolejne kraje. W pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę europejskie — informuje Julia Ławniczak-Gościńska, menedżer do spraw marketingu wzrostu w TransferGo.

Fintech obecny na rynku od ponad sześciu lat współpracuje z co najmniej jednym bankiem w każdym kraju, w którym świadczy usługi — w Polsce jego partnerem jest PKO BP. Aby transfery blockchainowe były możliwe, bank musi współpracować również z firmą Ripple — dostawcą technologii. Axis był pierwszym spośród wszystkich partnerów TransferGo, który zdecydował się na ten krok. W Polsce z firmą Ripple współpracuje Santander. W ramach tego partnerstwa uruchomiono usługę One Pay FX, czyli ekspresowe przelewy międzynarodowe dla biznesu, realizowane od ponad roku m.in. z Polski do Wielkiej Brytanii, a niebawem również z Wielkiej Brytanii do Polski. W kwietniu, podczas dnia inwestora w Londynie, hiszpańska Grupa Santander, właściciel polskiego Santandera, poinformowała, że pracuje nad blockchainową aplikacją Pago FX dla klientów detalicznych i biznesowych, służącą do przelewów międzynarodowych. Aby z niej korzystać, nie trzeba być klientem Santandera. Polska będzie jednym z trzech rynków, na których aplikacja zostanie udostępnionaw pierwszej kolejności. O planach banku pierwszy napisał portal Cashless.pl. TransferGO ma obecnie ponad milion użytkowników na świecie. Na początku tego roku obrót przekroczył 1 mld USD. Polska jest ważnym rynkiem dla fintechu. Tylko w 2018 r. Polacy przesłali do ojczystego kraju 0,5 mld zł, z czego 70 proc. kwoty wysłano z Wielkiej Brytanii. Z Polski natomiast najwięcej pieniędzy transferowanych jest na Ukrainę.

— TransferGo ma już ugruntowaną pozycję w Europie i obecnie spółka koncentruje się na rozwoju biznesu w krajach azjatyckich i afrykańskich.Jesteśmy obecni również w USA, jednak nie jest to nasz kluczowy rynek ze względu na dużą konkurencję i wyśrubowane regulacje — mówi Julia Ławniczak-Gościńska.

— Spółka zatrudnia około 100 osób, z czego gros pracuje w Wilnie. W warszawskim biurze pracują trzy osoby odpowiedzialne za marketing. Dotychczas w ramach trzech rund finansowania, przy czym ostatnia nadal jest otwarta, firma pozyskała na rozwój ponad 20 mln USD. Nie jesteśmy już start-upem. Weszliśmy na kolejny poziom rozwoju firmy — scale-up — dodaje przedstawicielka TransferGo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy