Firma kupiła w dwa dni 13 obrazów Picassa za 155 mln USD

opublikowano: 01-03-2018, 15:44
aktualizacja: 01-03-2018, 15:47

Gurr Johns, międzynarodowa firma doradzająca w dziedzinie dzieł sztuki i kupująca je na rzecz klientów, nabyła w ciągu zaledwie dwóch dni 13 obrazów, które namalował słynny Pablo Picasso. Wydała na nie łącznie 155 mln USD.

W środę Gurr Johns kupił cztery obrazy Picassa na aukcji organizowanej przez Sotheby’s. Wydał na nie 73,8 mln GBP (102,4 mln USD). Dzień wcześniej firma nabyła co najmniej dziewięć dzieł hiszpańskiego malarza na aukcji Christie’s za łącznie 38,8 mln GBP. 

- Trudno mi sobie wyobrazić kto mógłby chcieć kupić tak wiele tak różnej jakości obrazów Picassa za jednym strzałem  - skomentował David Nash, marszand specjalizujący się w dziełach Impresjonistów i sztuce nowoczesnej. - Kluczowym pytaniem jest: dla kogo Gurr Johns kupował? I w jakim celu? - dodał. 

W listopadzie ubiegłego roku Picasso stracił tytuł najdroższego artysty na świecie, który miał po sprzedaży jego dzieła za 179,4 mln USD. Obecnie jest nim Leonardo Da Vinci, którego obraz sprzedano za 450 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu