Firma skarży gminę do UZP i UOKiK

Wojciech Pysiewicz
opublikowano: 1999-07-21 00:00

Firma skarży gminę do UZP i UOKiK

Na wniosek zambrowskiej firmy Błysk Urząd Zamówień Publicznych i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów mają zbadać sposób administrowania wysypiskiem śmieci w Czerwonym Borze. Firma zarzuca należącemu do gminy Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej nieuczciwą konkurencję: wygórowane ceny i nierówne traktowanie podmiotów.

Jeszcze sześć lat temu należące do gminy Zambrów Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (PGK) nie miało żadnego poważnego konkurenta trudniącego się wywozem śmieci. Dodatkowo PGK administrowało wysypiskiem. W 1993 roku powstała firma Błysk, która zatrudnia dziś 15 osób. Firma weszła na rynek i odebrała gminie najpoważniejszego klienta, jakim była zambrowska spółdzielnia mieszkaniowa. Dwa lata temu firma Błysk oprotestowała zbyt wysokie — zdaniem jej przedstawicieli — ceny za utylizację odpadów i zwróciła się do zarządu miasta o przeprowadzenie przetargu na administrowanie wysypiskiem. Jednak przetarg nie odbył się i wysypiskiem zarządza do dziś należąca do gminy i trudniąca się wywozem śmieci PGK w Zambrowie. Dlatego Błysk postanowił skierować sprawę do Urzędu Zamówień Publicznych.

— Problem dotyczy całego kraju. Przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej są własnością gmin, które nie chcą dopuścić do ich upadku i zezwalają im na administrowanie wysypiskami śmieci. Aby utrudnić konkurencję, PGK ustala zaporowe ceny za utylizację odpadów. Dochodzi do tego, że za cenę, po której PGK przyjmuje od nas śmieci, odbiera je od prywatnych użytkowników — mówi Andrzej Marczyk, pełnomocnik firmy Błysk. WP