Firmy będą lepiej chronione

Dominika Masajło
opublikowano: 26-06-2017, 22:00

Wrocławski ośrodek IBM zwiększy zakres walki z cyberatakami, a także przygotuje przedsiębiorców na wchodzące od 2018 r. rozporządzenie RODO.

Powstałe pięć lat temu we Wrocławiu centrum do spraw bezpieczeństwa IBM kilka dni temu dołączyło do sieci ośrodków IBM X— Force Command Centers. Zmodernizowana siedziba będzie zatrudniać specjalistów z dziedziny bezpieczeństwa świadczących usługi w rotacyjnym systemie pracy w kolejnych strefach czasowych. Dodatkowo centrum wyposażone zostało w nowe rozwiązania kognitywne, w tym system IBM Watson for Cybersecurity. Placówka rozszerzy usługi związane z lokalizacją danych tak, by móc odpowiedzieć na potrzeby przedsiębiorców w dopełnieniu unijnego wymogu rozporządzenia o ochronie danych (RODO).

Dane wyciekają

Z najnowszego raportu IBM X-Force Threat Intelligence Index badającego trendy w domenie bezpieczeństwa wynika, że w 2016 r. odnotowano ogromny wzrost wycieków danych z baz: z 600 mln do ponad 4 mld rekordów. Jak prognozują analitycy, sytuacja będzie się pogarszać, co może spowodować, że w ciągu najbliższych pięciu lat liczba niebezpiecznych incydentów dwukrotnie wzrośnie. Co istotne, głównym zadaniem polskiego ośrodka IBM X-Force będzie wspieranie klientów w reakcji na cyberataki. Placówka będzie pełnić funkcję centralnego hubu w globalnej sieci IBM, zajmującego się specyfiką RODO i świadczącego specjalistyczne usługi w tym obszarze.

Polski potencjał

— Wybór przez IBM Polski na lokalizację swojego najnowszego centrum ds. cyberbezpieczeństwa nie jest przypadkiem. Nasz kraj ma solidne podstawy do bycia potęgą w obszarze cyberprzestrzeni oraz pionierem nowatorskich rozwiązań informatycznych — inwestycja IBM jest tego najlepszym potwierdzeniem. Naszym atutem są bez wątpienia osiągnięcia i umiejętności polskich informatyków, zdobywających uznanie w międzynarodowych konkursach i olimpiadach. Wraz z otwarciem ośrodka IBM Wrocław staje się ważnym miejscem na mapie świata w obszarze zarządzania krytycznymi operacjami w cyberprzestrzeni — mówi wicepremier Mateusz Morawiecki. Z myślą o zwiększaniu kompetencji dotyczących cyberbezpieczeństwa przyszłych pracowników, IBM współpracuje także z lokalnymi ośrodkami akademickimi — Politechniką Wrocławską i Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu, w których eksperci firmy prowadzą wykłady i współtworzą kursy.

— Rozbudowanie ośrodka IBM we Wrocławiu oznacza nowe miejsca pracy dla mieszkańców tego miasta, ale również zachęci do rozpoczęcia kariery w obszarze cyberbezpieczeństwa osoby z innych części Polski — uważa Julian Meyrick, wiceprezes IBM Security w Europie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu