Firmy mają wciąż te same problemy

opublikowano: 21-01-2016, 22:00

Koszty pracy, niestabilne prawo i biurokracja w największym stopniu utrudniają firmom działalność.

Przedsiębiorcy za największą przeszkodę w prowadzeniu działalności w Polsce uważają pozapłacowe koszty pracy — wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Dom Badawczy Maison dla Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) na 552 małych i średnich przedsiębiorcach. To samo ograniczenie badane firmy wymieniały jako główny powód, dla którego nie chcą zatrudniać większej liczby pracowników. Wskazało na niego aż 72 proc. badanych.

— Nie może być tak, że za sam fakt zatrudnienia pracownika należy zapłacić rządowi prawie równowartość wynagrodzenia takiej osoby — mówi Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP. Podkreśla on, że wyniki badania od lat się nie zmieniają — przedsiębiorcy wskazują wciąż na te same ograniczenia. Oprócz kosztów pracy wymieniali także przede wszystkim niestabilność prawa i nadmierną biurokrację.

— Jeżeli nowy rząd nic w tym zakresie nie zmieni, to jest na dobrej drodze, żeby stracić ok. 1 mln głosów przedsiębiorców — mówi Cezary Kaźmierczak. Jego zdaniem, podobne ograniczenia powodują wzrost szarej strefy, ponieważ drobnychprzedsiębiorców nie stać na ponoszenie wynikających z nich kosztów. A to oznacza ogromne straty dla budżetu. I nie pomoże w tej sytuacji żaden pomysł typu oskładkowanie umów-zleceń czy stawka minimalna dla umów śmieciowych. — Wręcz przeciwnie — może wypchnąć kolejne osoby do szarej strefy — twierdzi Cezary Kaźmierczak. Jego zdaniem, nie ma innego sposobu na wzrost płac niż wzrost gospodarczy.

Trudno jednak firmom rosnąć, kiedy zamiast skupiać się na tym, co jest ich podstawową działalnością, muszą się zmagać z wieloma ograniczeniami. Przedsiębiorcy zapytani o to, co zachęciłoby Polaków do zakładania własnej działalności, w pierwszej kolejności wskazywali na pomoc finansową ze strony państwa oraz wydłużony okres płatności preferencyjnej stawki ZUS.

Natomiast największe, ich zdaniem, przeszkody w zakładaniu działalności gospodarczej przez Polaków to obawa przed odpowiedzialnością oraz brak pieniędzy. Firmy odpowiadały również na pytanie o przeszkody w inwestowaniu. Największą stanowią zyski, które są zbyt niskie, żeby mogły pozwolić na inwestycje. Poza tym firmy boją się negatywnych zmian rynkowych oraz ryzyka. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu