Firmy mogą liczyć na profesjonalne wsparcie

Monika Niewinowska
30-12-2003, 00:00

Liczba akredytowanych ośrodków KSU stale się powiększa. Na kolejne zgłoszenia PARP czeka do końca stycznia.

Krajowy System Usług dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw istnieje od 1996 r. Jest to ogólnokrajowa sieć ośrodków świadczących usługi doradcze, szkoleniowe, informacyjne, finansowe i okołobiznesowe. Znajdują się wśród nich centra wspierania biznesu, fundacje, stowarzyszenia, agencje rozwoju regionalnego oraz instytuty badawczo-rozwojowe. Obecnie system składa się z blisko 180 jednostek. Co roku, w wyniku kolejnych naborów, ich liczba się powiększa.

Niedrogie doradztwo

W ośrodkach należących do krajowego systemu usług przedsiębiorcy mogą uzyskać pomoc czy poradę na korzystnych warunkach finansowych, również bezpłatnie.

— Większość ośrodków KSU ma akredytację Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w zakresie usług doradczych. Oznacza to, że przedsiębiorcy mogą tam uzyskać do dziesięciu godzin bezpłatnych konsultacji w ciągu każdego roku kalendarzowego. Radzić się można w sprawach administracyjno-prawnych i kwestiach związanych z zarządzaniem przedsiębiorstwem — mówi Monika Karwat z PARP.

Również inne usługi oferowane są z reguły w atrakcyjnych cenach i są świadczone na wysokim poziomie. Gwarancją poziomu usług jest przynależność organizacji do systemu — oznacza to, że przeszła ona skomplikowany proces weryfikacji, a poza tym ma dostęp do rzetelnych informacji poprzez uczestnictwo w szkoleniach organizowanych przez PARP specjalnie dla ośrodków KSU.

Korzyści z istnienia KSU odnoszą nie tylko przedsiębiorcy, ale również organizacje zrzeszone w tym systemie.

— KSU to dla uczestników systemu przede wszystkim skarbnica wiedzy. Każda zrzeszona organizacja ma możliwość ciągłego kontaktu z konsultantami PARP. Poza tym, dwa razy w roku organizowane są kompleksowe szkolenia dotyczące możliwości, jakie Unia Europejska daje instytucjom okołobiznesowym i ich klientom, czyli przedsiębiorcom — mówi Monika Karwat.

Nie dla każdego

Do KSU mogą należeć wyłącznie jednostki non profit.

— Taka jest zasada. Chcielibyśmy, aby otoczenie okołobiznesowe tworzyły organizacje pozarządowe nie nastawione na zysk. Ma to m.in. zagwarantować niską cenę wysokiej jakości usługi. Ideałem byłby system, w którym przedsiębiorcy pomagaliby sami sobie — podkreśla Monika Karwat.

Dodaje, że izby i stowarzyszenia przedsiębiorców stanowią niewielki odsetek jednostek ubiegających się o członkostwo w systemie. A szkoda. Przedsiębiorcom z całą pewnością łatwiej uwierzyć w bezinteresowność własnych reprezentacji niż fundacji różniących się od firm komercyjnych jedynie formą prawną i sposobem podziału przychodów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Niewinowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Firmy mogą liczyć na profesjonalne wsparcie