Firmy stawiają na nowe magazyny

Patrycja Otto
opublikowano: 11-05-2000, 00:00

Firmy stawiają na nowe magazyny

Import używanych wózków podnośnikowych został ograniczony

WAŻNY SERWIS: Przy zakupie wózka podnośnikowego należy zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale także na popularność modelu na rynku oraz na serwis — zwraca uwagę Sławomir Bąkowski z Wanda- lexu. fot. MP

Polscy przedsiębiorcy coraz chętniej decydują się na budowę nowoczesnych magazynów. Sprzęt, który jest tam najczęściej wykorzystywany to elektryczne wózki podnośnikowe. Jeszcze do niedawna większą jego część stanowiły używane urządzenia, sprowadzane głównie z Japonii. Dzisiaj import ten został ograniczony.

Polskie firmy coraz rzadziej decydują się na adaptację np. starych hal produkcyjnych na magazyny. Jest to opłacalne przede wszystkim dla podmiotów, które potrzebują powierzchni magazynowej na okres przejściowy. Specjaliści branży są jednak zgodni, że dynamiczny rozwój gospodarczy w Polsce spowoduje boom na budowę nowoczesnych, dobrze wyposażonych magazynów.

Zmiana powierzchni

— W niedalekiej przyszłości coraz bardziej dominować będą magazyny wysokiego składowania z automatycznym sterowaniem samojezdnych urządzeń magazynowych, wspomagane przez takie systemy, jak np. PPS, opierający się na użyciu czytników laserowych i kodów kreskowych jako nośników informacji. Systemy tego typu minimalizują udział personelu magazynowego — uważa Mariusz Cezary Moskwiak, dyrektor operacyjny Hayz HZ Logistics.

Zmieni się także powierzchnia magazynów. Według Krzysztofa Płochockiego z SSI Schafer, nowoczesne regały sięgają obecnie nawet do 12 m w górę. Pozwala to na budowę mniejszych budynków, w których powierzchnia magazynowa jest jednak wystarczająco duża.

— Oprócz powierzchni zmniejsza się odległość między regałami. Korytarze ze standardowych 3,5 m kurczą się do 1,8 m. To znowu pozwala na zao- szczędzenie cennego miejsca — dodaje Krzysztof Płochocki.

Regały mogą również stanowić konstrukcję nośną dla ścian bocznych i dachu, co obniża znacznie koszty inwestycji. Dla zmniejszenia kosztów logistycznych firmy stosują coraz częściej tzw. regały przepływowe.

Kwestia sprzętu

Obecnie trudno sobie wyobrazić, by magazyn mógł sprawnie działać bez odpowiedniego sprzętu. Klienci mają do wyboru różnego rodzaju wózki podnośnikowe.

— Dostęp do specjalistycznego sprzętu znacznie wzrósł w ostatnim czasie. Systematycznie przybywa nowych supermarketów oraz wyspecjalizowanych magazynów — twierdzi Sławomir Bąkowski z Wandalexu.

Największym powodzeniem cieszą się wózki od 1,5 do 3 ton udźwigu. Mają one najszersze zastosowanie. W dalszym ciągu najdroższe pozostają wózki o napędzie elektrycznym. Ich wysoka cena wiąże się ze stosowanymi w nich bateriami i prostownikami. Dodatkowo cena wózków uzależniona jest od ich udźwigu.

— Oczywiście na cenę ma również wpływ wyposażenie dodatkowe, którym jest na przykład przesuw boczny czy klamry metalowe do łapania rolek papieru — mówi Krzysztof Płochocki.

Rynek wózków podnośnikowych w Polsce powoli się stabilizuje, przede wszystkim dzięki ograniczeniu importu sprzętu używanego, pochodzącego głównie z Japonii. Jak twierdzi Sławomir Bąkowski, nastąpiło też nasycenie sektora urządzeniami pochodzącymi z drugiej ręki.

— Sami klienci zrozumieli, że tańsza początkowo inwestycja nie zawsze jest korzystna później, gdyż trudno o serwis, a części zamienne są drogie — dodaje.

Patrycja Otto

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Otto

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Firmy stawiają na nowe magazyny