Firmy wstrzymują inwestycje

opublikowano: 14-01-2019, 22:00

Przedstawiciele małych i średnich spółek uważają, że warunki do rozwoju biznesu w naszym kraju są obecnie mało korzystne.

Przedstawiciele MŚP rozpoczęli nowy rok w gorszych nastrojach niż zakończyli poprzedni — pokazuje najnowszy Barometr Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL). To wskaźnik informujący o skłonności spółek z sektora MŚP do wzrostu. Może się wahać od 0 do 100 pkt., przy czym wartości powyżej 50 pkt oznaczają pozytywny kierunek zmian, a poniżej 50 pkt. — sytuację, która nie sprzyja rozwojowi. Przy tym badane są cztery obszary — poziom sprzedaży, planowane inwestycje w środki trwałe, płynność finansowa oraz zapotrzebowanie na zewnętrzne finansowanie.

W I kwartale tego roku wskaźnik wyniósł 49,9 pkt., po raz pierwszy w historii badania osiągając wartość niższą niż 50 pkt. Zdaniem Radosława Kuczyńskiego, prezesa EFL, to naturalne, że na przełomie dwóch lat nastroje przedsiębiorców spadają, osiągając wartość najniższą w ciągu roku.

— Po raz kolejny ocena własnej sytuacji oraz plany zarządzających mikro-, małymi i średnimi firmami koresponduje z tym, co dzieje się w otoczeniu społeczno-gospodarczym. Zarówno w krajowym — mam tutaj na myśli przede wszystkim trudną sytuację na rynku pracy, jak i zagranicznym. W tym drugim przypadku bardzo uważnie patrzymy na naszych zachodnich sąsiadów, od których otrzymujemy coraz gorsze informacje, sygnalizujące postępujące spowolnienie niemieckiego przemysłu. To z pewnością będzie coraz bardziej ciążyć polskim przedsiębiorcom, dla których niemieckie firmy są głównym partnerem handlowym — mówi Radosław Kuczyński.

Dodaje, że tym razem dynamika spadku wartości wskaźnika w ciągu ostatnich czterech pomiarów jest bardzo duża i świadczy o zdecydowanym pogorszeniu nastrojów firm. W najnowszej edycji badania o spadku nastrojów przesądził pesymizm w odniesieniu do planowanych inwestycji. Optymistów jest o 5,2 pkt proc. mniej niż kwartał wcześniej (spadek z 23,5 proc. do 18,3 proc.). Jest to najniższy wynik od początku realizacji badania. Co więcej, w obszarze inwestycji zdecydowanie więcej mamy obecnie przedsiębiorców, którzy przewidują ich spadek (27,2 proc.) niż tych, którzy planują wzrost wydatków na ten cel. W efekcie MŚP mają mniejsze zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne. Zainteresowanie inwestycjami maleje od ostatniego kwartału 2017 r., gdy poziom chętnych na takie wydatki sięgał 41,4 proc.

— Można więc mówić o poważnym załamaniu planów inwestycyjnych w sektorze MŚP — mówi Radosław Kuczyński.

Mniejszy jest także odsetek firm, które spodziewają się większych zamówień w ciągu I kwartału (23 proc.). Szacowany spadek sprzedaży nie pociągnął jednak za sobą słabszych ocen odnośnie płynności finansowej w porównaniu do ubiegłego kwartału. Odsetek osób spodziewających się wzrostu płynności finansowej wyniósł 19,2 proc., o 1,4 pkt. proc. więcej niż w poprzednim ujęciu kwartalnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu