Firmy z USA pandemii się nie boją

opublikowano: 21-12-2020, 17:16

Amerykańskie firmy zapowiadają rozwój i inwestycje, choć ponad połowa obawia się o wzrost gospodarczy w Polsce.

2/3 działających w Polsce firm z kapitałem amerykańskim przewiduje, że w najbliższych trzech latach współpraca w branżach, w których działają, będzie się rozwijać – wynika z raportu AmCham, Amerykańskiej Izby Handlowej, i KPMG. 35 proc. zamierza zwiększać moce produkcyjne (przed pandemią: 40 proc.), 18 proc. przejąć inną spółkę (wcześniej 16 proc.), 14 proc. otwierać nowe biura sprzedaży (wobec 20 proc.), a 8 proc. wybudować fabrykę (wobec 11 proc.).

Najwięcej obaw budzi kondycja gospodarki i perspektywa recesji, której spodziewa się większość firm. Rośnie zaniepokojenie związane ze wzrostem podatków – obecnie aż 84 proc. przedsiębiorstw uważa, że w ciągu trzech lat pogorszy się klimat inwestycyjny ze względu na obciążenia fiskalne.

W Polsce działa 1,5 tys. firm z kapitałem amerykańskim, które zatrudniają 267 tys. osób, a wliczając w to zatrudnienie pośrednie – 309 tys. AmCham szacuje, że na koniec 2018 r. amerykańskie inwestycje bezpośrednie w Polsce sięgnęły 62 mld USD.

Liczby
60 proc.

Taki odsetek amerykańskich firm działających w Polsce nie zmienił planów rozwoju w związku z pandemią...

66 proc.

...taki zamierza w najbliższych trzech latach rosnąć...

40 proc.

...taki uważa, że dostępność pracowników w Polsce się poprawi, przed pandemią 37 proc. amerykańskich firm obawiało się, że sytuacja może się pogorszyć...

36 proc.

...a taki spodziewa się w najbliższych trzech latach pogorszenia popytu.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane