Firmy zarobią na wejściu do NATO

Tomasz Krzyżanowski
opublikowano: 14-07-1999, 00:00

Firmy zarobią na wejściu do NATO

Wojsko zmodernizuje lotniska kosztem ponad 700 mln zł

POZYCJA WYJŚCIOWA: Siemens zainwestował dotąd w Polsce 165 mln marek (330 mln złotych). Teraz kierowany przez Karola Romanowskiego krajowy oddział Siemensa chce skorzystać na wejściu do NATO. fot. Grzegorz Kawecki

Dostosowanie polskich sił zbrojnych do standardów NATO będzie kosztować ponad sześćset milionów dolarów (ponad 2,4 mld zł). 30 procent tej sumy, czyli ponad 700 mln zł, ma zostać przeznaczone na modernizację lotnisk wojskowych. Co najmniej dwie firmy liczą na wojskowe zamówienia.

Modernizacja wykonana zostanie w ramach programu NSIF (National Security Investment Fund). Środki na jego realizację będą pochodzić w 80 procentach z funduszy NATO, resztę dołoży budżet państwa. Na lotniskach trzeba będzie m.in. unowocześnić oświetlenie, systemy nawigacji radiowej oraz zasilania. Ministerstwo Obrony Narodowej wkrótce zdecyduje, które lotniska powinny być zmodernizowne w pierwszej kolejności.

— Nie ukrywam, że jesteśmy bardzo zainteresowani zdobyciem tego zamówienia. Naszym zdaniem, jesteśmy jedyną firmą w Polsce, która może taką modernizację wykonać „pod klucz” — od początku do końca — twierdzi przedstawiciel Siemensa.

Siemens modernizuje

Szanse Siemensa może dodatkowo zwiększyć fakt, że otrzymał on ostatnio tzw. deklarację uprawnień od Ministerstwa Gospodarki, która wzmocni jego pozycję w międzynarodowych przetargach. Może to pomóc polskiemu oddziałowi koncernu w otrzymaniu zlecenia na modernizację natowskiego lotniska w Keflaviku w Islandii. Gdyby Siemensowi rzeczywiście udało się wziąć udział w tym przedsięwzięciu, jego szanse na uzyskanie kontraktu od MON poważnie by wzrosły. Rozważając propozycję Siemensa, przedstawiciele MON powinni się również przyjrzeć lotnisku cywilnemu w Goleniowie, gdzie firma oddała ostatnio do użytku nowy system oświetleniowy. Zdaniem Rajmunda Statnika, prezesa portu, lotnisko dostało produkt dobrej europejskiej klasy, choć przy jego realizacji Siemens nie ustrzegł się pewnych błędów, zwłaszcza przy doborze podwykonawców.

Elektromontaż też chce

Przetargiem zainteresowany jest także gdański Elektromontaż, który również posiada doświadczenie w modernizacji lotnisk wojskowych. Zdaniem przedstawicieli gdańskiej firmy, również ona ma spore szanse na zostanie generalnym wykonawcą inwestycji.

— Jesteśmy od siebie w pewien sposób uzależnieni. Jeżeli my wygramy przetarg, będziemy musieli kupić od Siemensa specjalistyczny sprzęt, którym nie dysponujemy. Jeżeli przetarg wygra Siemens, prawdopodobnie skorzysta z naszych usług jako podwykonawcy — mówi jeden z dyrektorów Elektromontażu Gdańsk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Krzyżanowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Firmy zarobią na wejściu do NATO