FIS Global przyniesie tysiąc etatów

opublikowano: 05-04-2013, 00:00

Dostawca technologii bankowych z USA myśli o dwóch centrach: w Poznaniu i Warszawie. Czeka na decyzję klienta.

Tysiąc miejsc pracy — liczba powalająca, ale nie dla FIS Global, notowanego na NYSE dostawcy technologii wykorzystywanych w bankowości i systemach płatniczych, który zatrudnia na świecie 35 razy więcej osób. Spółka, która świadczy usługi dla 14 tys. instytucji, chce otworzyć w Polsce dwa centra zatrudniające po 500 osób każde.

LEKCJA CIERPLIWOŚCI:
 Na decyzję FIS Global, którego szefem jest Frank Martire, polska strona czeka od początku roku. Może zapadnie już w tym miesiącu? [FOT. ARC]
LEKCJA CIERPLIWOŚCI: Na decyzję FIS Global, którego szefem jest Frank Martire, polska strona czeka od początku roku. Może zapadnie już w tym miesiącu? [FOT. ARC]
None
None

Dlaczego tu

— Firma ma klienta w niemieckojęzycznym kraju. Nie chce go obsługiwać z Londynu, lecz z tańszej Polski. Myśli o dwóch centrach:w Warszawie i Poznaniu — twierdzi źródło „PB”.

Decyzja o inwestycji miała zapaść na początku roku, ale FIS Global ją odkłada, bo czeka na zlecenie od klienta. Podobno firma przestała się kontaktować z polską stroną, ale dwa tygodnie temu potwierdziła, że projekt jest nadal aktualny i niewykluczone, że zakończy wybór lokalizacji w ciągu miesiąca. Inwestor brał pod uwagę także Kraków, ale obawiał się, że nie znajdzie tak dużej liczby pracowników w mieście, które jest drugim po Warszawie skupiskiem centrów usług z zagranicznym kapitałem (55) i ma najwięcej w Polsce osób zatrudnionych w sektorze (19,4 tys., prawie o 5 tys. więcej niż Warszawa). Projekt FIS Global to service desk, czyli obsługa aplikacji informatycznych i usuwanie problemów informatycznych.

Nic nie wiedzą

Nie udało się potwierdzić informacji w miastach, na które stawia inwestor.

— Nie komentuję — ucina Marcin Przyłębski, szef Biura Obsługi Inwestorów w urzędzie miasta Poznań.

Michał Olszewski, zastępca prezydenta Warszawy, o projekcienie słyszał. Biuro prasowe FIS Global nie odpowiedziało na pytania „PB” w tej sprawie. Inwestorem zajmuje się Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Sławomir Majman, prezes agencji, był wczoraj nieuchwytny.

Ale gratka

Eksperci przyznają, że projekt jest wyjątkowo duży.

— To potwierdza, że pozycja Polski jest nadal mocna. Co ciekawe,kilka firm myśli o otwarciu podobnej wielkości centrów w Polsce — twierdzi Paweł Panczyj ze Związku Liderów Usług Biznesowych (ABSL).

Firmy rzadko otwierają od razu tak duże centra usług. Zwykle osiągają takie rozmiary w kolejnych etapach inwestycji. Ponad 1 tys. osób zatrudniają w centrach usług w Polsce: France Telecom, Capgemini, IBM, General Electric, Hewlett Packard, arvato, Nokia Siemens Networks, Citigroup, Shell, Accenture, Infosys, Tieto, State Street, Sabre i Mellon. ABSL przewiduje, że w tym roku przybędzie w sektorze nowoczesnych usług biznesowych 20 tys. miejsc pracy. Dziś jest ich 100 tys.

27 mld transakcji

FIS Global ma siedzibę w Jacksonville na Florydzie. Spółka dostarcza oprogramowanie, usługi i outsourcing technologii wykorzystywanych przez instytucje finansowe. Przeprowadza rocznie 27 mld transakcji dla 750 mln osób. Zajmuje 425. pozycję na liście Fortune 500 i jest częścią indeksu Standard & Poor’s 500.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane