Fiskus bije rekordy

Jarosław Królak
opublikowano: 27-07-2006, 00:00

W pierwszym półroczu urzędy skarbowe wydały 32,4 tys. wiążących interpretacji podatkowych.

Nie słabnie zainteresowanie wiążącymi interpretacjami przepisów podatkowych. Dane Ministerstwa Finansów potwierdzają, że instytucja cieszy się wielką popularnością wśród przedsiębiorców.

Dość powiedzieć, że w pierwszym półroczu do urzędów skarbowych skierowano 33,1 tys. wniosków. W tym czasie udzielono aż 32,4 tys. wiążących odpowiedzi

Od 1 stycznia 2005 r. każdy podatnik ma prawo zwrócić się do urzędu skarbowego o wiążącą wykładnię przepisów podatkowych. Półtora roku obowiązywania tego przywileju dowodzi, jak bardzo był potrzebny. Niejasność i wieloznaczność naszego prawa podatkowego spowodowała, że w całym 2005 r. podatnicy złożyli ponad 70 tys. wniosków (uzyskali 60 tys. odpowiedzi). W tym półroczu do urzędów trafiło ponad 33 tys. wniosków. Co ciekawe, najwięcej z nich dotyczyło PIT (9 tys.). Dopiero na drugim miejscu znalazł się VAT (7,8 tys.). Pod względem liczby złożonych wniosków pierwsza połowa tego roku była słabsza od takiego samego okresu 2005 r. (40 tys.), ale wyraźnie lepsza od drugiej połowy 2005 r. (30 tys.). W liczbie wydanych interpretacji mamy rekord, czyli 32,4 tys. (dla porównania w I połowie 2005 r. było to 29,8 tys., a w drugiej — 30,5 tys.).

— Jest duże zapotrzebowanie na wiążące interpretacje. Podatnicy poszukują ochrony przed zagmatwanym prawem — mówi Magdalena Garbacz, ekspert PKPP Lewiatan.

Wkrótce wiele się zmieni. Od 2007 r. wiążące interpretacje mają być scentralizowane. Już nie urzędy skarbowe, ale Ministerstwo Finansów będzie je wydawać. Andrzej Malinowski, szef Konfederacji Pracodawców Polskich, obawia się, że ministerstwo fizycznie nie poradzi sobie z wydawaniem tak wielkiej liczby interpretacji. Centralizację popiera za to PKPP Lewiatan.

— To pozwoli na ujednolicenie interpretacji. Obecnie często bywa tak, że urzędy skarbowe w różny sposób interpretują te same przepisy — dodaje Magdalena Garbacz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fiskus bije rekordy