Fiskus mniej dostanie od banków

Wpływy z podatku od aktywów niektórych instytucji finansowych będą w tym roku niższe o około 1,5 mld zł niż zaplanowano w budżecie.

Zobacz więcej

Ministerstwo Finansów

WM, Puls Biznesu

W ciągu dwóch miesięcy wpływy z nowej daniny do budżetu państwa wyniosły ponad 700 mln zł, co daje ok. 13 proc. planowanej na cały rok kwoty. Ministerstwo Finansów wie już, że nie zbierze tyle ile zakładał od instytucji finansowych.

Nie jesteśmy tym zawiedzeni. Wpływy z podatku założyliśmy na poziomie 5,5 mld zł, będą trochę niższe. Tak jest zawsze, że przy podatkach sektorowych występują pewne optymalizacje i nigdzie na świecie nie udaje się zebrać pełnej zaplanowanej kwoty. Spodziewamy się, że tegoroczne wpływy wyniosą ok. 4 mld zł – poinformował Wiesław Janczyk, wiceminister finansów.

Jego zdaniem należy się cieszyć z tego, że do kasy państwa wpływają ekstra środki i podkreślił, że dzisiaj fiskus nie zakłada modyfikacji w konstrukcji daniny od aktywów instytucji finansowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Fiskus mniej dostanie od banków