Fiskus na sygnale

Krzysztof Buczek
opublikowano: 04-03-2003, 00:00

Mundury, swetry, buty, kominiarki — wszystko w czarnym kolorze. Tak będą wyglądać w akcji inspektorzy kontroli skarbowej wyposażeni w broń palną. Policja skarbowa dostanie również białe radiowozy z zainstalowanymi na dachu tzw. kogutami.

Niebawem w firmach mogą pojawić się funkcjonariusze policji skarbowej ubrani w czarne uniformy, przypominające brygady antyterrorystyczne. Kilka dni temu weszły w życie dwa szczególne rozporządzenia: ministra finansów w sprawie wzoru i oznakowania pojazdów służbowych kontroli skarbowej oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie broni służbowej i umundurowania inspektorów i pracowników kontroli skarbowej.

Policja skarbowa nie tylko wyglądem będzie przypominać jednostki do zadań specjalnych. Oprócz mundurów inspektorzy dostaną broń palną oraz tradycyjny policyjny ekwipunek — pałki, kajdanki itp. Jak informuje Ministerstwo Finansów, w komórkach organizacyjnych na terenie całego kraju zatrudnionych będzie 280 pracowników kontroli skarbowej wyposażonych w broń palną.

— Komórki są obecnie na etapie tworzenia. Większość mundurów i samochodów, podobnie jak broń służbowa, została przejęta po zlikwidowanej Inspekcji Celnej. Wymagają one jedynie zmiany oznakowania. Dlatego też nie przewiduje się zakupów dodatkowego wyposażenia — informuje Jarosław Skowroński, p.o. dyrektora biura prasowego resortu finansów. Zwykły urzędnik kontroli skarbowej może m.in. przeglądać księgi rachunkowe i inną dokumentację przedsiębiorcy, dokonywać oględzin nieruchomości, maszyn i urządzeń należącym do firmy. Jedynie część inspektorów kontroli skarbowej ma obecnie rozszerzone uprawnienia. Są to m.in. prawo do legitymowania osób, stosowania przymusu bezpośredniego, zatrzymywania osób i pojazdów, przeszukiwania osób i pomieszczeń, badania towarów i pobierania ich próbek (w tym paliwa w zbiornikach pojazdów).

Niebawem do jednostek podległych ministrowi finansów może dołączyć kolejna specgrupa. W Sejmie trwają prace nad nowelizacją przepisów o wywiadzie skarbowym. Minister finansów chce poszerzyć i tak już znaczne uprawnienia wywiadowców. Członkowie tej formacji już teraz mogą w ramach czynności operacyjno-rozpoznawczych zbierać informacje o podatnikach w sposób niejawny. W grę wchodzi także stosowanie siły fizycznej, broni palnej, dostęp do posiadanych przez operatorów telekomunikacyjnych danych abonenta oraz korzystanie z pomocy płatnych informatorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Buczek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fiskus na sygnale