Fiskus skrupulatnie sprawdzi dowody

Jerzy Martini, Marcin Wystrychowski
opublikowano: 05-04-2004, 00:00

Firmy wysyłające towary do UE będą musiały spełnić wiele warunków, aby zastosować 0-proc. stawkę VAT.

W odróżnieniu od eksportu, po 1 maja wywóz towarów z Polski w ramach umowy sprzedaży, dokonywany na rzecz podatników VAT z siedzibą w innych państwach UE, stanowić będzie wewnątrz- wspólnotową dostawę towarów (WDT).

Polski przedsiębiorca, zgodnie z art. 41 ust. 3 ustawy o VAT, będzie uprawniony do zastosowania stawki VAT 0 proc.

Warunki

Zastosowanie takiej stawki dla dostawy będzie możliwe, gdy:

- przedsiębiorca dokona jej na rzecz nabywcy zarejestrowanego w innym kraju UE dla potrzeb obrotu wewnątrz- wspólnotowego,

- przedsiębiorca wykaże na fakturze stwierdzającej dostawę właściwe i ważne numery identyfikacyjne przyznane dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych obu stronom,

- towary zostaną faktycznie wywiezione z Polski do UE,

- przedsiębiorca przed złożeniem deklaracji podatkowej, w której wykaże WDT, będzie w posiadaniu dowodów, świadczących o tym, że towary zostały wywiezione z Polski i dostarczone do nabywcy w UE.

Spełnienie tych warunków jest konieczne dla uznania dostawy za WDT, zaś odpowiednie dowody potwierdzające wywiezienie i dostarczenie towaru pozwolą bezpiecznie stosować stawkę 0 proc. Dodatkowym warunkiem jest rejestracja jako podatnik VAT UE poprzez wypełnienie zgłoszenia aktualizacyjnego (VAT R).

Sprawdź kontrahenta

Ponieważ stawka 0 proc. ma zastosowanie wyłącznie, jeśli odbiorcą jest podatnik zarejestrowany na VAT w UE, bardzo istotne jest upewnienie się, że kontrahent ma taki status. O ile nie będzie to problemem w przypadku stałych partnerów, w odniesieniu do nieznanych należy to zbadać. Podany przez nich numer można sprawdzić w bazie VIES. W sytuacjach wątpliwych można poprosić kontrahenta o przesłanie potwierdzenia statusu podatnika wydanego przez urząd skarbowy.

Udowodnij dostawę

Zgodnie z art. 43 ust. 3 nowej ustawy o VAT, dowodami potwierdzającymi dostarczenie towaru nabywcy w ramach WDT są:

- dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów, z których jednoznacznie wynika, że towary dostarczono,

- kopia faktury dostawy,

- specyfikacja sztuk ładunku,

- dokument potwierdzający odbiór towarów poza Polską.

Aby uznać wywóz i dostawę za dokonane, ustawodawca wprowadził wymóg, że dowody muszą łącznie i jednoznacznie to potwierdzać.

W razie wątpliwości dodatkowymi dowodami mogą być inne dokumenty. Ustawa o VAT w art. 43 ust. 11 wymienia przykładowo:

- korespondencję handlową z klientem, w tym zamówienie,

- dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu,

- dokument potwierdzający zapłatę za towar.

Pojawia się wątpliwość, jakie dokumenty będą mogły zostać uznane za korespondencję handlową. Czy będą uznawane wydruki z poczty elektronicznej? Należy zaznaczyć, że ustawa zawiera dość niebezpieczne upoważnienie dla Ministra Finansów do określenia w rozporządzeniu innych sposobów dokumentowania wywozu.

Jeżeli warunki nie zostaną spełnione przed złożeniem deklaracji podatkowej, podatnik będzie musiał wykazać i opodatkować transakcję jako dostawę krajową stosując właściwą stawkę VAT. Gdy otrzyma dowody potwierdzające dostawę, możliwa będzie korekta.

Jerzy Martini, Marcin Wystrychowski, Pricewaterhouse-Coopers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jerzy Martini, Marcin Wystrychowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu