Czytasz dzięki

Fiskus zaczął się zbroić

opublikowano: 29-06-2020, 22:00

Resort finansów skończył przetarg na 16 radiowozów. Wkrótce ma ruszyć kolejny na 36 oraz zamówienia na zakup sprzętu i broni.

Ministerstwo Finansów (MF) przystąpiło do realizacji zakupów sprzętu, pojazdów i urządzeń dla służb celno-skarbowych. Zgodnie z planem inwestycyjnym zawartym w rządowym „Programie modernizacji Krajowej Administracji Skarbowej w latach 2020-22” w tym roku MF ma wydać na inwestycje 400 mln zł, a w dwóch kolejnych latach 600 mln zł.

Obejmą one wymianę taboru samochodowego, nabycie i przebudowę nieruchomości, zakupy skanerów RTG do prześwietlania pociągów i pojazdów, zakupy broni, modernizację sieci LAN oraz rozbudowę centrum przetwarzania danych MF. Właśnie MF rozstrzygnęło przetarg na dostawę 16 radiowozów dla służb celno-skarbowych.

Zwycięzcą jest firma Wawrosz z Bielska-Białej, autoryzowany diler Opla. Ministerstwo podało nam, że oferta tej firmy była najkorzystniejsza. Obecnie konkurenci mają jeszcze czas na złożenie odwołań od tego werdyktu. Resort poinformował „PB”, że zakończył także przetarg na trzy mobilne skanery rentgenowskie — ze zwycięzcą została zawarta umowa, produkcja sprzętu już trwa, a dostawa nastąpi pod koniec roku.

Stara się też o uruchomienie pieniędzy na kolejne zadania. Gdy tak się stanie, zostanie ogłoszony przetarg m.in. na dostawę 36 radiowozów dla funkcjonariuszy pionu do zwalczania przestępczości skarbowej.

Zgodnie z programem modernizacji KAS w ciągu trzech lat resort zakupi ponad 500 pojazdów dla wszystkich 16 izb administracji skarbowej. Najwięcej, bo po kilkadziesiąt sztuk, ma trafić do Warszawy, Lublina i Katowic. Wymianę taboru rząd uzasadnia koniecznością zastąpienia wysłużonych pojazdów kupionych w latach 1993-2012.

Średnia cena nowego radiowozu ma wynieść około 130 tys. zł (70 tys. zł w przypadku pojazdów przystosowanych do przewozu psów). Program modernizacji KAS przewiduje także przeznaczenie 9 mln zł na zakup długiej i krótkiej broni dla funkcjonariuszy.

Niewykluczone, że ambitne cele MF zostaną zweryfikowane, rząd przymierza się bowiem do nowelizacji budżetu na ten rok.  

Kolejne cele MF

  • W najbliższym czasie resort uruchomi postępowania zmierzające do:
  • zakupu 36 radiowozów dla pionów zwalczania przestępczości podatkowej
  • modernizacji sieci LAN w jednostkach terenowych KAS
  • zakupu nieruchomości, budowy i przebudowy obiektów na potrzeby jednostek terenowych
  • zakupu wyposażenia uzbrojenia i szkolenia jednostek kontroli celno-skarbowej
  • zakupu skanerów RTG wraz z budową infrastruktury towarzyszącej w Szczecinie i Świnoujściu
  • doposażenia Oddziału Celnego w Korszach w stacjonarne urządzenie rentgenowskie do prześwietlania wagonów kolejowych
  • budowy infrastruktury wraz z budową i dostawą stacjonarnego urządzenia rentgenowskiego do prześwietlania pojazdów na terenie drogowego przejścia granicznego w Budomierzu
  • rozbudowy centrum przetwarzania danych resortu finansów
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane