Fitch grozi palcem rządowi

JKW
opublikowano: 22-09-2009, 00:00

Polski dług przekroczy "magiczną" barierę 55 proc. PKB — ostrzega agencja ratingowa.

Polski dług przekroczy "magiczną" barierę 55 proc. PKB — ostrzega agencja ratingowa.

Agencja ratingowa Fitch daje Polsce żółtą kartkę. Ostrzega, że nasz dług publiczny wyrywa się rządowi spod kontroli i wiarygodność polskich papierów skarbowych będzie się pogarszać.

— Skutki globalnej recesji i finansowego spowolnienia przyczyniły się do bardzo silnego spadku stopy wzrostu gospodarczego w Czechach, na Węgrzech i w Polsce, a w konsekwencji do negatywnej presji na finanse publiczne — mówi David Heslam, dyrektor w departamencie ratingów państw w agencji Fitch.

Na razie nie decyduje się na obniżenie oceny naszych papierów, ale ostrzega, że wkrótce może to zrobić.

— Jeśli kraje te nie przygotują i nie wdrożą wiarygodnych średniookresowych programów konsolidacyjnych, może to doprowadzić do negatywnych decyzji ratingowych. We wszystkich trzech krajach sytuacja polityczna i cykl wyborczy zwiększają ryzyko poluzowania dyscypliny budżetowej — ostrzega David Heslam.

Agencja uważa też, że polski dług publiczny w przyszłym roku (nawet przy wypełnieniu przez rząd ambitnego planu dochodów z prywatyzacji) wyniesie 56,3 proc. PKB, czyli przekroczy próg alarmowy na poziomie 55 proc., po którym uruchomione zostaną drastyczne środki prawne. Budżet na 2012 r. musiałby mieć nieznaczny deficyt lub nawet nadwyżkę. To oznaczałoby ostre cięcia w wydatkach państwa, co miałoby dotkliwe skutki dla gospodarki.

56,3

proc. PKB

Tyle, według agencji ratingowej Fitch wyniesie polski dług publiczny w przyszłym roku. To automatycznie uruchomiłoby drastyczną procedurę naprawiania sytuacji finansowej państwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Fitch grozi palcem rządowi