Fitch podnosi prognozę wzrostu gospodarczego Chin

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 08-02-2023, 12:24
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Agencja ratingowa Fitch zrewidowała w górę swoją prognozę wzrostu PKB Chin w tym roku. Liczy, że szersze otwarcie tamtejszej gospodarki da impuls do wyraźnego odbicia po pandemii Covid-19, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Podniesiona prognoza zakłada, że chińska gospodarka, druga pod względem wielkości na świecie rozwijała się będzie w 2023 r. w tempie 5,0 proc. Poprzednia projekcja sugerowała wynik na poziomie 4,1 proc.

Analitycy agencji wskazują, że po odejściu od restrykcyjnej i wyniszczającej polityki „zero Covid” głównym motorem napędowym gospodarki Państwa Środka powinna być konsumpcja.

Wiele wskaźników o wysokiej wadze wyraźnie odbiło, jednak pozostają poniżej potencjału sprzed pandemii, w efekcie czego tegoroczny wzrost będzie niższy niż w 2021 r., kiedy to PKB wzrósł o 8,4 proc. – napisał Fitch w komunikacie.

Agencja nie spodziewa się agresywnego łagodzenia polityki makroekonomicznej i prognozuje deficyt budżetowy na poziomie około 7 proc. PKB w 2023 r., co oznacza spadek z szacowanych 8 proc. w 2022 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane