Fizjoterapeuci z zabezpieczeniem

opublikowano: 03-06-2019, 22:00

Od tego miesiąca kolejna grupa podmiotów oferujących świadczenia zdrowotne musi prowadzić działalność z obowiązkową polisą OC.

Na początku tego miesiąca weszło w życie rozporządzenie ministra finansów w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia OC podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Doprecyzowuje ono kwestie ubezpieczenia zawodowego fizjoterapeutów. Według nowych przepisów taką polisę muszą wykupić wszyscy fizjoterapeuci prowadzący działalność gospodarczą — nie tylko ci, którzy działają w formie podmiotu leczniczego, ale także posiadający indywidualną lub grupową praktykę.

— Przy tym polisy dla podmiotu leczniczego i praktyki fizjoterapeutycznej różnią się wysokością sum ubezpieczenia. W tym pierwszym przypadku jest to minimum 75 tys. EUR na jedno zdarzenie i 350 tys. EUR na wszystkie, które będą miały miejsce w okresie ubezpieczenia. Z kolei w przypadku praktyki fizjoterapeutycznej te kwoty wynoszą odpowiednio 30 tys. EUR i 150 tys. EUR — mówi Andrzej Twardowski, dyrektor Biura Ubezpieczeń Medycznych i OC w Inter Polska.

Jednocześnie zawraca on uwagę, że fizjoterapeuci działający w formie podmiotu leczniczego,którzy mają już obowiązkową polisę, po wejściu w życie nowych przepisów nie muszą podejmować żadnych dodatkowych działań. Obowiązkiem zakupu polisy OC nie są objęte osoby pracujące na etacie, jednak każdy taki fizjoterapeuta ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone pracodawcy do wysokości trzech wynagrodzeń. Jeśli więc pracodawca był ubezpieczony na niskie kwoty, a szkoda jest wysoka, koszty mogą być pokryte z pensji fizjoterapeuty.

Obowiązkiem ubezpieczenia nie zostali też objęci fizjoterapeuci pracujący na umowach zlecenia, którzy w razie szkody, ponoszą odpowiedzialność do jej pełnej wysokości.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu