FNP ma 615 mln zł na innowacje

opublikowano: 24-01-2016, 22:00

Naukowcy i przedsiębiorcy sięgną po granty na projekty dotyczące inteligentnych specjalizacji. Pierwsze nabory już w lutym.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) wystartowała z nową ofertą finansowania nowatorskich przedsięwzięć. Do rozdzielenia ma ponad 615 mln zł z programu operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR). Te pieniądze trafią m.in. do badaczy i autorów projektów technologicznych. Finansowe wsparcie można będzie zdobyć w ramach pięciu programów: Team, Team-Tech, First Team, Powroty i Homing.

I tak np. Team-Tech to finansowy zastrzyk dla zespołów badawczych realizujących projekty B+R związane z powstawaniem produktu lub procesem produkcyjnym o dużym znaczeniu dla gospodarki. W zależności od programu będzie można zdobyć od kilkuset tysięcy do kilku milionów złotych.

— Przyświecają nam dwa cele. Pierwszy to inwestowanie w ludzi. Chcielibyśmy, aby doskonale wyposażone laboratoria, jakie w ostatnich latach powstały w Polsce, zapełniły się świetnymi naukowcami realizującymi badania, które odpowiadają na wyzwania współczesności. Drugim celem jest zbliżenie nauki i gospodarki, co wynika bezpośrednio z założeń POIR. Chcielibyśmy, aby przedstawiciele nauki i biznesu nawiązali skuteczny dialog na temat potrzeb i możliwości, aby naukowcy nie odkładali wyników swoich badań na półkę, ale by były one wdrażane i wykorzystywane przez przedsiębiorców — podkreśla prof. Maciej Żylicz, prezes FNP.

Pieniądze z programów powinny być przeznaczone na innowacyjne projekty wpisujące się w krajowe inteligentne specjalizacje. Chodzi o perspektywiczne dziedziny gospodarki, w których Polska chce się rozwijać, aby skuteczniekonkurować na poziomie globalnym. Ze wsparcia będą mogły skorzystać także firmy. Dostaną one nawet 80 proc. dofinansowania na projekty, realizowane na zasadach umożliwiających im przyznanie pomocy publicznej.

Pierwsze wnioski naukowcy i przedsiębiorcy będą mogli składać już w lutym. Nabory do programów planowane są do końca 2019 r. średnio dwa razy w roku. Każdy wniosek złożony do FNP będzie podlegał trzyetapowej ocenie merytorycznej. Władze fundacji szacują, że budżet programów pozwoli na sfinansowanie ponad 350 projektów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane