Ford i dane makro wsparły popyt na Wall Street

WST
24-04-2009, 22:11

Końcówka tygodnia na Wall Street upłynęła inwestorom w doskonałych humorach. Indeksy rosły przez cały dzień, ani przez moment nie zagrożone ze strony sprzedających akcje. W efekcie na zamknięciu indeks DJ IA rósł o 1,50 proc. S&P500 zyskiwał 1,68 proc., zaś Nasdaq zwyżkował o 2,55 proc.

Na parkiety dotarła kolejna porcja danych makro. W marcu wartość zamówień na dobra trwałe zmniejszyła się o 0,8 proc. To wynik lepszy od prognozowanego przez specjalistów, którzy oczekiwali spadku rzędu 1,4 proc.  Warty podkreślenia jest też spadek o 1,1 proc. zapasów dóbr trwałych. Ale by nie była za wesoło, należy wspomnieć, że dynamika zamówień z lutego została zrewidowana w dół z 3,5 do 2,1 proc.

Z kolei sprzedaż nowych domów co prawda spadła względem lutego, ale była i tak wyższa od projekcji specjalistów.

Pozytywnie zaskoczyły rezultaty kwartalne Forda. Drugi pod względem wielkości koncern motoryzacyjny w Stanach Zjednoczonych co prawda miał najgorszy kwartał od 17 lat notując stratę rzędu 1,4 mld USD, jednak w przeliczeniu na pojedynczą akcje okazała się niemal dwukrotnie niższa od zakładanej przez analityków. Co równie ważne, firma poinformowała, że nie będzie potrzebować wsparcia od państwa. Cena akcji spółki zyskiwała momentami ponad 19 proc. Drożał również GM, ale skala aprecjacji była zdecydowanie niższa.

Atmosferę w sektorze motoryzacyjnym podgrzały w piątek też publikacje zamieszczone w dziennikach The Wall Street Journal i New Jork Times. Według mediów, Chrysler, trzeci producent aut w USA w nadchodzącym tygodniu ogłosi niewypłacalność i zwróci się o ochronę przed wierzycielami.

W prestiżowej średniej Dow Jones, mocno szły w górę notowania American Express, czołowego wydawcy kart kredytowych. Chwilami o ponad 20 proc. To zasługa komunikatu spółki, że zamierza ona oddać rządową pomoc, a jej zysk kwartalny był ponad swa razy wyższy od projekcji ekspertów.

Wzięciem cieszyły się również papiery Microsoftu. Gigant informatyczny nie zachwycił wynikami swojego trzeciego kwartału obrachunkowego. Jednak spadek zysku był mniejszy niż zakładały niektóre czarne scenariusze. Spółka zachęciła do kupowania jej akcji projekcją wyższą niż wcześniej szacowano redukcją kosztów w bieżącym roku. Dodatkowo, pro popytowo oddziaływało podwyższenie rekomendacji ze „zgodnie z rynkiem” do „przeważaj” przez analityków Morgan Stanley.

W sektorze technologicznym udany dzień mieli akcjonariusze Amazon.com. Największy internetowy detalista odnotował wyniki przebijające szacunki analityków. Mocno zwyżkowała też cena akcji Juniper Networks. Drugi pod względem wielkości producent sprzętu sieciowego opublikował zgodną ze spekulacjami ekspertów prognozę zysku na drugi kwartał i stwierdził, że w minionym kwartale wskaźniki rentowności uległy poprawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rekomendacje / Ford i dane makro wsparły popyt na Wall Street