Fortis spokojny o finanse mimo 2 mld euro odpisu

opublikowano: 03-10-2002, 14:01

AMSTERDAM (Reuters) - Holendersko-belgijska grupa finansowa Fortis zapewniła w czwartek inwestorów, że jej sytuacja finansowa jest bezpieczna, mimo odpisu na sumę dwóch miliardów euro związanego ze spadkiem wartości portfela akcji.

Fortis poinformował, że w trzecim kwartale wartość portfela akcji grupy po raz pierwszy w historii spadła poniżej ceny, za którą walory te zostały zakupione.

Jednak akcje stanowią zaledwie dziewięć procent całości portfela inwestycji Fortisu. Kapitał podstawowy grupy jest nadal o 60 procent wyższy niż wynosi minimalny poziom wypłacalności.

"Oczywiście dekoniunktura na giełdach wpływa na naszą sytuację finansową, jednak z powodu małego udziału akcji w naszym portfelu, ich cena musiałaby praktycznie spaść do zera, aby zagrozić naszej wypłacalności" - powiedział prezes grupy Anton Van Rossum.

Początkowo akcje holendersko-belgijskiej spółki spadły, ponieważ inwestorzy zaczęli niepokoić się, że rating grupy może zostać obniżony. W tym roku Fortis już trzy razy redukował prognozy zysku, a w lipcu agencja Standard & Poor's obniżyła perspektywę ratingu grupy do negatywnej ze stabilnej.

Jednak do godziny 13.48 akcje Fortisu wzrosły o 1,31 procent.

Odpis okazał się być zgodny z prognozami analityków, którzy oczekiwali, że wyniesie około 2,1 miliarda euro. Rzecznik spółki zapowiedział, że odpis zostanie uwzględniony w raporcie za trzeci kwartał tego roku.

"Jesteśmy spokojni o wypłacalność Fortisu, który w tym względzie jest jedną z najmocniejszych spółek w branży" - powiedział Lewis Phillips z banku inwestycyjnego Fox-Pitt, Kelton w Londynie. Fortis, którego 60 procent zysku pochodzi z działalności na rynku ubezpieczeniowym, jest kolejną spółką z branży finansowej, która poważnie odczuła wpływ dekoniunktury na rynku akcji.

W środę Credit Suisse zapowiedział, że po raz drugi w tym roku dofinansuje swój dział ubezpieczeniowy Winterthur sumą dwóch miliardów franków szwajcarskich.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fortis spokojny o finanse mimo 2 mld euro odpisu