Fortuna połknie konkurenta

Dawid Tokarz
opublikowano: 26-08-2011, 00:00

Przejęcie Tipsport PL i uruchomienie e-zakładów to pomysł bukmachera na wzrost sprzedaży w Polsce.

Przejęcie Tipsport PL i uruchomienie e-zakładów to pomysł bukmachera na wzrost sprzedaży w Polsce.

Notowana na GPW Fortuna Entertainment Group (FEG) negocjuje z czeską firmą Tipsport przejęcie polskiego bukmachera Tipsport PL.

— Rozpoczęliśmy due diligence. Jeśli transakcja przebiegnie zgodnie z planem, jej zamknięcia spodziewamy się do końca września — mówi Jiří Bunda, prezes Fortuny.

Przejęcie Tipsport PL pozwoli FEG na rozbudowanie polskiej sieci, z 380 o kolejne 190 kolektur. Przy czym chodzi o punkty franczyzowe, zlokalizowane w pubach i barach, głównie południowej Polski. Władze Fortuny nie ujawniają kwoty potencjalnej transakcji, jednak z pewnością nie będzie wysoka. Tipsport PL przy rocznych przychodach blisko 20 mln zł przynosi cyklicznie straty rzędu kilku milionów złotych, które finansuje długiem.

Podobne kłopoty Tipsport PL w mniejszym stopniu odczuwają też duzi gracze na polskim rynku: Totolotek, STS i właśnie Fortuna. W ich wypadku chodzi głównie o spadek przychodów, spowodowany wprowadzeniem od początku 2010 r. podwyżki podatku z 10 do 12 proc. Wyniki Fortuny za I półrocze 2011 r. tylko potwierdzają ten trend. Polska spółka FEG przyjęła w tym okresie zakłady za 25,1 mln EUR (104,7 mln zł), o 15,4 proc. mniej niż w I półroczu 2010 r.

Znacznie lepiej Fortunie idzie w Czechach i na Słowacji. Rezultat? Wartość zakładów przyjętych przez grupę FEG na wszystkich rynkach wyniosła 209 mln EUR (871,5 mln zł), co oznacza wzrost o 9 proc. Jeszcze bardziej, bo o 19 proc. do 8,6 mln EUR (35,9 mln zł) wzrósł też zysk netto. Zdecydowały o tym głównie dobre wyniki sprzedaży zakładów internetowych u naszych południowych sąsiadów. Nic dziwnego, że Fortuna złożyła już wniosek o koncesję na zakłady on-line w Polsce. Podobnie jak konkurenci, liczy, że nowy segment działalności pozwoli jej na odwrócenie spadkowego trendu sprzedaży w naszym kraju.

Nie wiadomo jednak, kto będzie konsumować owoce z polskiego e-hazardu. Jak ujawnił bowiem czeski portal motejlek.com, większościowy akcjonariusz FEG — fundusz Penta Investments, przymierza się do wyjścia z inwestycji. Faworytem do przejęcia pakietu 67,3 proc. akcji Fortuny ma być brytyjski gigant bukmacherski Wiliam Hill, a pozostali potencjalni inwestorzy to Iris Paddy Power i bwin.com.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu