Fota pokutuje za waluty

ZK
opublikowano: 25-04-2008, 00:00

Rekordowo niskie notowania — oto cena, jaką dystrybutor części do aut płaci za nietrafione transakcje terminowe.

Rekordowo niskie notowania — oto cena, jaką dystrybutor części do aut płaci za nietrafione transakcje terminowe.

O 8,1 proc., do 17,31 zł spadły wczoraj notowania Foty, producenta i dystrybutora części samochodowych. To najniższa wycena firmy w całej jej historii giełdowej. W ten sposób rynek zareagował na informację, że Małgorzata Siwek, była już wiceprezes odpowiedzialna za finanse, naraziła firmę na stratę 11 mln zł. To skutek jej działalności na rynku walutowych kontraktów terminowych.

— Celem tych transakcji było zabezpieczenie przed ryzykiem kursowym — mówi Bohdan Stankiewicz, prezes Foty.

Wyniki są kiepskie, zyski z zabezpieczanych kontraktów nie pokryły strat. Czy nikt w firmie o tym nie wiedział?

— Pani Siwek działała w ramach upoważnień wynikających z umów z bankami. Nie informowała szczegółowo zarządu o kontraktach — tłumaczy Bohdan Stankiewicz.

Giełda zna już takie przypadki. Rok temu pracownik grupy Hutmenu, a konkretnie huty Szopienice, obracał kontraktami na Londyńskiej Giełdzie Metali. Miał zabezpieczać kontrakty handlowe przed wahaniami cen metali, a naraził firmę na 50 mln zł strat.

Fota już utworzyła rezerwy na 2007 r. o wartości brutto 5,84 mln zł. Netto daje to 4,73 mln zł — i o tyle obniżony zostanie w raporcie rocznym wynik finansowy. Z raportu kwartalnego wynikało, że Fota zarobiła w 2007 r. na czysto 13 mln zł. Faktycznie było to nieco ponad 8 mln zł. Obciążony zostanie też tegoroczny wynik, prawdopodobnie o 5,2 mln zł. Czy Fota zrezygnuje z zabezpieczeń przed ryzykiem kursowym?

— Absolutnie nie. Zamierzamy zatrudnić eksperta w tej dziedzinie. Wprowadzimy też nowe standardy nadzoru i kontroli wewnątrz firmy — odpowiada prezes.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy