Fotowoltaika – odpowiedź na środowiskowe standardy ESG

Partnerem publikacji jest Solaredge polska
opublikowano: 25-01-2023, 10:59
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zrównoważony rozwój i zielona transformacja to już nie moda, ale standard rynkowy. A niedługo także obowiązek, czego zasługą jest przyjęta przez Parlament Europejski w listopadzie 2022 r. Dyrektywa CSRD dot. konieczności przedstawiania przez spółki sprawozdań z działalności niefinansowej (ESG).

Instalując system fotowoltaiczny na dachu należącym do firmy, na gruncie, elewacji lub w postaci zadaszeń nad parkingami, pozwalamy pozytywnie wpłynąć na społeczność firmy i jej wyniki finansowe – mówi Michał Marona, Country Manager w SolarEdge Polska.
Instalując system fotowoltaiczny na dachu należącym do firmy, na gruncie, elewacji lub w postaci zadaszeń nad parkingami, pozwalamy pozytywnie wpłynąć na społeczność firmy i jej wyniki finansowe – mówi Michał Marona, Country Manager w SolarEdge Polska.

ESG (skrót od Environmental, Social and Governance) to zbiór zasad dot. odpowiedzialności środowiskowej, społecznej i tej odnoszącej się do ładu korporacyjnego, którymi powinien kierować się każdy przedsiębiorca stawiający na zrównoważony rozwój swojego biznesu. Kompozycja tych trzech elementów nadaje firmie wiarygodność i wpływa na zaufanie klientów oraz akcjonariuszy. Coraz więcej polskich firm stawia na rozwiązania zgodne z regulacjami ESG i przyjazne środowisku. Takie praktyki to nie tylko sposób na przyciągnięcie inwestorów, ale także większa szansa na uzyskanie kredytu. 2 sierpnia 2022 r. weszły bowiem w życie przepisy zobowiązujące banki i instytucje finansowe do uwzględniania czynników ESG, w tym stosunku firm do klimatu, przy rozpatrywaniu wniosków kredytowych.

Wpływ na społeczność firmy i wyniki finansowe

Czy fotowoltaika może pomóc w osiągnięciu celów środowiskowych, społecznych i związanych z ładem korporacyjnym (komponenty ESG)? Oczywiście. Instalując system fotowoltaiczny na dachu należącym do firmy, na gruncie, sąsiednim obiekcie, elewacji lub w postaci zadaszeń nad parkingami, pozwalamy pozytywnie wpłynąć na społeczność firmy i jej wyniki finansowe. Praktycznie od pierwszego dnia instalacji systemu PV na obiekcie pojawiają się korzyści warte uwzględnienia w raportowaniu ESG, takie jak wzrost morale pracowników (korzyści społeczne) czy niezależność energetyczna od zmiennych i rosnących cen energii (korzyści związane z zarządzaniem energią słoneczną). Inwestowanie w fotowoltaikę może w szczególności pomóc w wypełnieniu środowiskowego komponentu ESG. Jest to jeden ze sposobów na natychmiastowy i namacalny wpływ na cele organizacji w zakresie klimatu i zrównoważonego rozwoju.

Łagodzenie skutków zmian klimatycznych

Przejście na energię słoneczną to przede wszystkim zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną z sieci oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, dzięki czemu przedsiębiorstwa mogą odegrać małą, ale istotną rolę w łagodzeniu skutków zmian klimatycznych. Co warto podkreślić, coraz więcej polskich firm wpisuje dekarbonizację w strategie biznesowe, a fotowoltaika z pewnością przyspiesza ten proces. Komercyjna instalacja fotowoltaiczna zmniejsza ślad węglowy nieruchomości już od pierwszego uruchomienia. Dla przykładu – w skali globalnej, dzięki zastosowaniu rozwiązań solarnych SolarEdge, w 2021 r. szacunkowo udało się uniknąć emisji 23 mln ton metrycznych CO2 do atmosfery, co odpowiada usunięciu z dróg na stałe ok. 5 mln pojazdów benzynowych. To tak, jakbyśmy o ok. 6 proc. zmniejszyli całkowitą roczną emisję dwutlenku węgla przez Polskę (Polska ogółem: 394 mln ton CO2 w 2019 r.).

Choć zmiany w raportowaniu ESG zostaną zapoczątkowane w przyszłym roku, już dziś warto pomyśleć o inwestycji w fotowoltaikę jako odpowiedzi na środowiskowe standardy ESG. Dlaczego? Determinuje nas czas. Obecnie proces realizacji instalacji fotowoltaicznej na dachu komercyjnym lub w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu trwa ok. 6-10 miesięcy, a w przypadku projektów z mocą modułów fotowoltaicznych powyżej 50 KW ten czas dodatkowo może się wydłużyć z uwagi na konieczność uzyskania warunków przyłączenia i pozwolenia na budowę.

Dlatego decyzja o montażu instalacji fotowoltaicznej nie powinna być odkładana na później, a głównym kryterium, którym powinniśmy kierować się przy wyborze systemu, powinno być jego bezpieczeństwo. Z ostatnich badań przeprowadzonych lokalnie przez SolarEdge wynika, że zdecydowana większość polskich respondentów (93 proc.) uważa za ważną kwestię bezpieczeństwa działania systemu wytwarzającego energię z odnawialnych źródeł energii.

SolarEdge, światowy lider w dziedzinie inteligentnych technologii energetycznych, doskonale rozumie potrzeby klientów, dlatego ma w ofercie szereg zintegrowanych rozwiązań, które pozwalają ograniczyć do minimum ryzyko związane z instalacjami fotowoltaicznymi. Wykorzystywana przez SolarEdge technologia MLPE (module-level power electronics - jedno z najbardziej efektywnych rozwiązań nowoczesnej instalacji PV) z funkcjami bezpieczeństwa wbudowanymi na poziomie modułu jest doceniana przez firmy ubezpieczeniowe, np. globalnego ubezpieczyciela nieruchomości FM Global, i wskazywana jako sprawdzone rozwiązanie do wykrywania i izolowania usterek w instalacji fotowoltaicznej.

Michał Marona, Country Manager w SolarEdge Polska

SolarEdge

Firma jest światowym liderem w dziedzinie inteligentnych technologii energetycznych. Wykorzystując światowej klasy możliwości inżynieryjne i koncentrując się na innowacjach, SolarEdge tworzy inteligentne rozwiązania energetyczne, które zasilają nasze życie i napędzają przyszły postęp. SolarEdge opracował inteligentny falownik, który zmienił sposób pozyskiwania i zarządzania energią w systemach fotowoltaicznych (PV). Falownik SolarEdge z optymalizacją mocy DC dąży do maksymalizacji wytwarzania energii przy jednoczesnym obniżeniu kosztów energii produkowanej przez system PV. Kontynuując postęp w dziedzinie inteligentnej energii, SolarEdge adresuje kompletny zestaw rozwiązań w zakresie PV, magazynowania energii, ładowania EV i usług sieciowych dla różnych segmentów rynku energetycznego.

Więcej informacji o SolarEdge jest dostępnych pod adresem solaredge.com

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane