Foxconn daje 5,1 mld USD za Sharpa

opublikowano: 21-01-2016, 06:36

Foxconn Technology Group zaoferował 600 mld JPY (5,1 mld USD) za japońską spółkę Sharp, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg.

Sharp ma zdecydować, czy przyjmie ofertę, do końca stycznia. Już w 2012 roku tajwański Foxconn oferował 66,9 mld JPY za 9,88 proc. akcji japońskiego producenta elektroniki. Do umowy nie doszło, bo spółki nie porozumiały się w sprawie podziału władzy.

Bloomberg

Sharp ostatnio ma trudny okres. W ubiegłym roku zwrócił się do wspieranego przez rząd Innovation Network Corp. of Japan (INCJ) o możliwość pozyskania pieniędzy w związku ze zbliżającą się nową rundą spłaty długów. Według The Wall Street Journal, to INCJ jest obecnie jedynym konkurentem Foxconn do przejęcia Sharpa.

W czwartek doniesienia o ofercie Foxconn wywołały wzrost kursu Sharpa nawet o 25 proc. Entuzjazm potem osłabł, ale akcje spółki drożeją o blisko 6 proc., co daje jej wartość rynkową 220 mld JPY.

W 2015 roku Sharp staniał o 53 proc., a rok wcześniej o 20 proc.  Spółka miała na koniec września 791,8 mld JPY długu. W październiku zmniejszyła prognozę zysku operacyjnego w roku rozrachunkowym aż o 87,5 proc. do 10 mld JPY. Przez ostatnie cztery lata Sharp miał łącznie 1,1 bln JPY straty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane