"FP": Tania ropa testem dla opłacalności wierceń w USA

PAP
opublikowano: 14-01-2015, 17:18

Cena baryłki ropy w granicach 40-50 dol. jest "poważnym testem" dla opłacalności niektórych operacji wydobywczych w Stanach Zjednoczonych – ocenia w komentarzu portal "Foreign Policy" ("FP").

Zauważa on, że w odróżnieniu od innych, niekonwencjonalnych surowców energetycznych jak np. roponośne piachy w Kanadzie, amerykańska produkcja ropy z łupków bitumicznych wymaga ciągłego wiercenia nowych odwiertów dla utrzymania poziomu produkcji.

"FP" cytuje firmę Baker Hughes, która w piątek poinformowała, że średnia liczba szybów wiertniczych przypadających w USA na jedno pole zmniejszyła się w ub. tygodniu w najszybszym tempie od 2009 r. Firmy eksploatujące formację geologiczną Bakken w Płn. Dakocie są na granicy rentowności – donosi portal.

Bank Goldman Sachs ocenił, że jeśli ceny ropy będą niskie, to produkcja w USA obniży się w II. półroczu 2015 r. Agencja Informacyjna ds. Energii rządu USA przewiduje, że obniżka cen może zaszkodzić produkcji, ale tylko w niewielkim stopniu.

Według "FP" eksploatacja ropy z łupków bitumicznych ma największy wpływ na wzrost gospodarek lokalnych i zatrudnienie w Płn. Dakocie, Alasce, Oklahomie i Teksasie. Od kondycji firm energetycznych w tych stanach zależą pośrednio inne sektory ich gospodarki.

"W ostatecznym rozrachunku, o tym, jakie będzie ryzyko taniej ropy dla gospodarki USA będzie zależało od tego, czy konsumentom dopomoże w większym zakresie niż zaszkodzi producentom" – zaznacza komentarz.

"Foreign Policy" sądzi też, iż tania ropa może skłonić "Fed" do wydłużenia polityki wspierania gospodarki pompowaniem w nią taniego pieniądza, co - jak przestrzega - nie jest wolne od niebezpieczeństw – ponieważ groziłoby jej tym twardszym lądowaniem w 2016 r. i zbiegłoby się z wyznaczonymi na ten rok wyborami prezydenckimi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu