Francja nie wycofa się z porozumienia nuklearnego z Iranem

  • PAP
opublikowano: 09-01-2020, 21:35

Francja nie wycofa się z porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 roku, pozostaje "zobowiązana tym dokumentem" i będzie nadal współpracować z pozostałymi sygnatariuszami tego paktu - powiedziała w czwartek rzeczniczka francuskiego MSZ Agnes von der Muehll.

Dzień wcześniej prezydent Donald Trump, w swym pierwszym wystąpieniu po irańskim ataku na bazy USA w Iraku, zaapelował do "Europy, Chin, Rosji i innych krajów", by odstąpiły od międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 roku, aby wynegocjować nowy pakt, który uczyni świat bezpieczniejszym.

Francja, Niemcy, Wielka Brytania, USA, Chiny i Rosja były sygnatariuszami porozumienia, na mocy którego Iran zobowiązał się, że nie będzie budował broni nuklearnej w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji nałożonych na ten kraj.

Również w czwartek międzynarodowego paktu nuklearnego bronił szef Rady Europejskiej Charles Michel, ostrzegł jednak prezydenta Iranu Hasana Rowhaniego, by nie podejmował żadnych działań o "nieodwracalnych skutkach". "Nawet jeśli USA, nasz ważny sojusznik, postanowiły wycofać się z tego porozumienia, UE postanowiła je utrzymać, bo zapewnia ono kanał komunikacji pozwalający redukować ryzyko w regionie" - dodał.

Minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian powiedział w poniedziałek, że Paryż uznaje, iż "porozumienie nadal obowiązuje", zastrzegł jednak, że "fakt, iż co dwa miesiące władze Iranu łamią jakąś część umowy sprawia, że traci ona wiele swojej treści".

Iran stopniowo rezygnuje z kolejnych ograniczeń, jakie na jego program nuklearny nakładało międzynarodowe porozumienie, odkąd prezydent Trump w maju 2018 wycofał Amerykę z tego układu.

W niedzielę, wkrótce po zabiciu przez siły USA irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, Teheran poinformował, że nie będzie się już stosował do ograniczeń, wynikających z porozumienia nuklearnego, w tym ograniczeń dotyczących wzbogacania uranu, ilości magazynowanego wzbogaconego uranu, a także badań i rozwoju w tej dziedzinie. 

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy