Francja zredukowała deficyt sektora publicznego

opublikowano: 26-03-2019, 12:18

W ubiegłym roku Francja obniżyła deficyt budżetowy sektora publicznego o więcej niż oczekiwano. Zszedł on do najniższego poziomu od 12 lat, informuje Reuters.

Deficyt wyniósł 2,5 proc. produktu krajowego brutto, co jest najmniejszą wartością od 2006 r. Spadł z poziomu 2,8 proc. jaki odnotowano w 2017 r., wynika z danych zaprezentowanych przez urząd statystyczny INSEE w pierwszych oszacowaniach dotyczących rachunków publicznych w minionym roku. 

Francja
fot. Fotolia

Deficyt w 2018 r. był również niższy niż 2,7 proc. przewidziane w zeszłorocznej ustawie budżetowej. Miniony rok był tym samym drugim z rzędu, w którym Francja przestrzegała unijnego limitu 3 proc., który Paryż przekraczał przez dekadę przed 2017 r.

Minister budżetu Gerald Darmanin powiedział, że poprawa potwierdza strategię rządu polegającą na ograniczaniu wydatków, a także na obniżaniu podatków.

Musimy oczywiście kontynuować wysiłki, ponieważ rachunki publiczne pozostają w złym stanie – ostrzegł Darmanin.

Walka o niski poziom deficytu będzie szczególnie trudna w tym roku. Rząd oczekuje, że deficyt wzrośnie do 3,2 proc. ponieważ system ulg podatkowych związanych z wynagrodzeniami staje się permanentną obniżką podatków, co powoduje tymczasową presję na finanse publiczne.

Przy deficycie niższym niż oczekiwano w ubiegłym roku dług publiczny utrzymywał się na poziomie 98,4 proc. PKB.

Tymczasem wydatki publiczne, które należą do najwyższych w krajach rozwiniętych, spadły do 56,0 proc. z 56,4 proc. w 2017 r., podczas gdy ogólne obciążenie podatkowe dla gospodarki spadło do 45,0 proc. z 45,2 proc. rok wcześniej.

Nieco lepszy od spodziewanego wzrost gospodarczy w ubiegłym roku pomógł w utrzymaniu deficytu i długu w ryzach. INSEE oceniał, że gospodarka wzrosła o 1,6 proc. w 2018 r., więcej niż 1,5 proc. z wstępnych szacunków

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane