Francuz prezesem Unicredit

opublikowano: 30-06-2016, 14:26

Jean-Pierre Mustier będzie prezesem Unicredit, informuje Bloomberg powołując się na osoby mające wiedzę w tej sprawie.

55-letni Mustier zastąpi Federico Ghizzoniego. W czwartek na specjalnym posiedzeniu spotkała się w tej sprawie rada nadzorcza banku, twierdzi źródło Bloomberga.

Jean-Pierre Mustier
Zobacz więcej

Jean-Pierre Mustier Bloomberg

Wybór Mustiera kończy poszukiwania prezesa największego włoskiego banku. Francuz kierował inwestycyjną bankowością Unicredit do 2014 roku. Analitycy uważają, że Mustier może rozważyć sprzedaż aktywów i praw do akcji w celu poprawy kapitału Unicredit.

- Unicredit potrzebuje silnej osobowości zdolnej do restrukturyzacji jego biznesu – powiedział Stefano Girola z Syz Asset Management w szwajcarskim Lugano. - Mustier spełnia oczekiwania dzięki swojemu doświadczeniu w bankowości inwestycyjnej, może zdecydować się na nadzwyczajne ruchy jak sprzedaż aktywów niezwiązanych z podstawową działalnością, czy ofertę praw do akcji – dodał.

Mustier przed tym jak pracował w Unicredit był zatrudniony w Societe Generale gdzie zaczynał karierę jako trader opcji. W 2008 roku kierował bankowością korporacyjną i inwestycyjną francuskiego banku kiedy Jerome Kerviel spowodował 4,9 mld EUR straty na nieautoryzowanych transakcjach.    

Giovanni Razzoli, analityk Equita SIM prognozuje, że  Unicredit musi pozyskać 5-10 mld EUR aby spełnić ostrzejsze wymagania kapitałowe.

W maju Bloomberg informował, powołując się na anonimowe źródła, że Unicredit rozważa sprzedaż udziałów w banku internetowym FinecoBank i dokonuje przeglądu stanu posiadania w Polsce, gdzie jest właścicielem Pekao, i Turcji. Prezes Pekao mówił potem, że Unicredit nie sprzeda polskiego banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu