Francuzi chcą być silniejsi w Polsce

  • Emil Górecki
20-09-2013, 00:00

Medycyna, farmacja, rolnictwo i usługi komunalne — na tych filarach Paryż chce odbudować pozycję nad Wisłą.

Nicole Bricq, minister ds. handlu zagranicznego Francji, ubolewa, że w ostatnich latach współpraca gospodarcza między Polską i jej ojczyzną osłabła. W ubiegłym roku Paryż spadł na liście głównych partnerów handlowych Polski z czwartego na szóste miejsce. Wymiana z Francją stanowiła 4,86 proc. obrotów towarowych Polski ogółem, choć jeszcze w 2011 r. sięgała 52 proc.

— Polska jest naszym głównym partnerem w tej części Europy. Nasza wymiana handlowasię skurczyła, ale na Starym Kontynencie widzimy pierwsze oznaki poprawy. Chcę, żebyśmy byli gotowi na ożywienie. Dlatego określiłam cztery priorytety, jakie stawiamy sobie w relacjach gospodarczych z Polską. To medycyna i farmacja, łączność i technologie cyfrowe, usługi komunalne oraz sektor żywności: od rolnictwa po dystrybucję. Tu widzimy największy potencjał — mówi Nicole Bricq.

Polskie Ministerstwo Gospodarki do tych priorytetów dokłada energetykę i nowe technologie wytwarzania energii z węgla. Wspólnym mianownikiem ma być innowacyjność. Francuska minister podpisała z wicepremierem Januszem Piechocińskim porozumienie, na którego mocy do 2020 r. powstanie w Polsce kilkanaście międzynarodowych klastrów.

— W lutym ma się odbyć pierwsze spotkanie na temat tej inicjatywy. Chcemy zaprosić do niej także klastry z Niemiec. Siłą gospodarek: europejskiej, w tym także polskiej, oraz amerykańskiej nadal musi być innowacyjność. Możemy ją rozwijać, opierając się na dostępnych funduszach UE — mówi francuska minister.

We francusko-polskiej wymianie towarowej największą rolę odgrywają przemysł elektromaszynowy, chemiczny i rolno-spożywczy. Wartość polskiego eksportu do Francji wyniosła w 2012 r. 8,27 mld EUR, a importu z Francji — nieco ponad 6 mld EUR. Obroty handlowe w pierwszych siedmiu miesiącach 2013 r. osiągnęły 8,5 mld EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Rolnictwo / Francuzi chcą być silniejsi w Polsce