Franczyzowe Centrum Damiana

Beata Chomątowska
opublikowano: 23-05-2006, 00:00

Na początek Białystok, potem Bydgoszcz, Opole i Kielce. Centrum Medyczne Damiana otwiera pierwszą w Polsce franczyzową sieć placówek.

Centrum Medyczne Damiana (CMD), prywatny zakład opieki zdrowotnej, podpisało umowę franczyzową z białostocką spółką Medycyna. Pojutrze uruchomią wspólnie przychodnię w Białymstoku. Będzie działać pod szyldem Centrum Medyczne Damiana oddział Białystok i używać logo Damiana. Ma świadczyć tylko usługi ambulatoryjne i diagnostyczne, ale z czasem rozszerzy ofertę.

— Zgłosił się do nas lokalny przedsiębiorca, który chciał otworzyć przychodnię. Zaoferowaliśmy mu nasze doświadczenie w zarządzaniu oraz pomoc w doborze sprzętu medycznego (którego zakup częściowo finansujemy), ustaleniu profilu działalności czy szkoleniu personelu — mówi dr Robert Błaszczyk z CMD.

W przypadku pierwszego franczyzobiorcy CMD postanowiło odstąpić od opłaty wstępnej. Właściciel przychodni zapłaci tylko kilkuprocentową prowizję od obrotu. Łączny koszt inwestycji to 1,5 mln zł. CMD i franczyzobiorca liczą na jej zwrot w ciągu trzech lat.

CMD szuka franczyzobiorców w miastach średniej wielkości. Na pierwszy ogień pójdą Bydgoszcz, Opole, Kielce i Płock.

— Szukamy franczyzobiorców spoza branży. W głównych ośrodkach medycznych, takich jak Warszawa czy Poznań, konkurencja jest bardzo silna. W Bydgoszczy lub Kielcach łatwiej osiągnąć pozycję lidera. To miasta, które szybko się rozwijają, z liczną klasą średnią, potrzebującą bardziej ekskluzywnej oferty niż dostępna na rynku — mówi Robert Błaszczyk.

— Do tej pory na zasadzie franczyzy działają tylko gabinety kosmetyczne, takie jak Dr Eris, Dermika, Kolagena. Na podobny model nie zdecydowała się żadna firma medyczna. Barierą są stosunkowo wysokie nakłady inwestycyjne — ocenia Kazimiera Krawczyk z Agencji Rozwoju Franczyzy.

CMD działa od 1994 r. Ma w Warszawie szpital, szpital z przychodnią oraz dwie wielospecjalistyczne przychodnie. Rocznie wykonuje ponad 2,5 tys. operacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Chomątowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu