Frank przez rok będzie górą

Jacek Kowalczyk
opublikowano: 29-04-2010, 06:28

Szwajcarzy nie będą szaleć ze stopami procentowymi. Przez rok rata frankowego kredytu spadnie o 0,4 proc.

Statystyki bankowe pokazują, że Polacy coraz chętniej zadłużają się w euro, a coraz rzadziej biorą franki. Ale w najbliższych kwartałach to osoby zadłużone w szwajcarskiej walucie będą w najlepszej sytuacji. Ich rata będzie stabilna albo nawet trochę niższa niż obecnie. Kredytobiorcy, którzy zdecydowali się na euro, muszą przygotować się na wyraźny wzrost rat.

Jeśli sprawdzą się bankowe prognozy (w obliczeniach opieraliśmy się na ankietach własnych wśród ekonomistów i agencji Bloomberg) dotyczące rynkowych stóp procentowych i kursów walut, przeciętna rata kredytu we frankach (300 tys. zł na 30 lat) będzie na koniec pierwszego kwartału 2011 r. o 6 zł niższa niż obecnie (spadnie z 1380 zł do 1374 zł). Czyli przez rok rata frankowego kredytu spadnie o 0,4 proc.

— Należności kredytów we frankach będą bardzo stabilne. Spodziewany wzrost stóp procentowych w Szwajcarii będzie bowiem na tyle niewielki, że ich negatywny wpływ będzie w całości rekompensowany umocnieniem złotego — tłumaczy Paweł Majtkowski, główny analityk Expandera.

Tymczasem zobowiązania przy kredytach w euro będą coraz wyższe. Rata takiego samego kredytu w unijnej walucie wzrośnie przez rok o 153 zł (z 1583 zł do 1735 zł), czyli o 9,6 proc. Skąd ten skok? Ekonomiści oczekują, że w strefie euro podwyżki stóp procentowych będą znacznie wyższe niż w Szwajcarii. Stawka LIBOR 3M (to od niej uzależnione jest oprocentowanie kredytu) dla franka szwajcarskiego ma przez rok wzrosnąć o 0,5 pkt proc. (czyli z obecnych 0,24 proc. do 0,75 proc.). Tymczasem LIBOR 3M dla euro pójdzie w górę o 1,2 pkt proc. (z 0,64 proc. do 1,87 proc.). Zapowiadane umocnienie złotego nie będzie więc kredytobiorcom zadłużonym w euro rekompensowało wyższego oprocentowania.

Więcej w czwartkowym "Pulsie Biznesu"

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane