FSO wstrzymał produkcję

PJ
opublikowano: 05-05-2010, 00:00

Długi weekend w żerańskiej

Długi weekend w żerańskiej

fabryce będzie trwać

aż do połowy maja.

FSO, znany krajowy producent samochodów osobowych, znowu przeżywa trudne chwile. Z powodu braku zamówień fabryka jest zmuszona coraz częściej przerywać produkcję Aveo. 19 kwietnia wznowiła działalność po dwutygodniowym, przymusowym odpoczynku, by po długim weekendzie znów wstrzymać taśmy.

— Postój potrwa do 17 maja. Potem dwa tygodnie produkcji i zapewne czeka nas kolejna dwutygodniowa przerwa — mówi Marek Dyżakowski, przewodniczący Związku Zawodowego Inżynierów i Techników w FSO.

Przyznaje, że półrocze będzie wyjątkowo słabe. Według danych firmy analitycznej Samar, tylko w I kw. spółka wyprodukowała nieco ponad 7 tys. aut. i tzw. zestawów montażowych. To aż o 70,3 proc. mniej niż przed rokiem! Zdaniem Marka Dyżakowskiego, FSO oczekuje zwiększenia produkcji dopiero w III i IV kw.

Firma AutomotiveSuppliers.pl informowała, że dostawcy fabryki otrzymali ostatnio większe zamówienia na komponenty do zestawów Lanosa.

— Prognozy na maj są zdecydowanie lepsze niż w poprzednich miesiącach. Mimo to otwarte pozostaje pytanie, czy to jednorazowy wzrost czy już stały trend — mówi Rafał Orłowski, ekspert AutomotiveSuppliers.pl.

— Widzimy pewne oznaki ożywienia rynku ukraińskiego. Mamy nadzieję, że wpłynie to na naszą produkcję — mówi Janusz Woźniak, prezes FSO.

To jednak nie rozwiąże problemów warszawskiej fabryki. FSO ma prawo do produkcji modelu Aveo — podstawy bytu zakładu — jedynie do końca 2011 r. Firma prowadzi więc negocjacje z koreańskim oddziałem koncernu General Motors (posiadającym prawa do jego produkcji) o przedłużeniu licencji. Trwają też starania o pozyskanie produkcji komponentów, a przede wszystkim — auta ze stajni innych koncernów motoryzacyjnych.

— Jeśli nie udałoby się przedłużyć prawa do produkcji Aveo, ważne jest, by szybko wdrożyć produkcję nowego samochodu. Tym bardziej że na przygotowania do tego zajmują zwykle od 1,5 do 2 lat —mówi Marek Dyżakowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu