FT: Barroso zapowiada obronę interesów nowych krajów UE

Polska Agencja Prasowa SA
15-03-2005, 09:11

Przewodniczący Komisji Europejskiej (KE) Jose Manuel Barroso zaręczył w poniedziałek, że będzie bronił "nowych" krajów Unii Europejskiej przed "protekcjonistycznymi naciskami Zachodu" - napisał we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times". Szef KE odniósł się w ten sposób do dyskusji nad liberalizacją unijnego sektora usług.

Przewodniczący Komisji Europejskiej (KE) Jose Manuel Barroso zaręczył w poniedziałek, że będzie bronił "nowych" krajów Unii Europejskiej przed "protekcjonistycznymi naciskami Zachodu" - napisał we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times". Szef KE odniósł się w ten sposób do dyskusji nad liberalizacją unijnego sektora usług.

Według gazety, Barroso żywiej niż dotychczas występuje w obronie dyrektywy o usługach i opowiada się za tzw. zasadą kraju pochodzenia, dzięki której przedsiębiorcy muszą przestrzegać jedynie regulacji prawnych obowiązujących w ich kraju, niejednokrotnie dla nich bardziej korzystnych.

Barroso uważa - jak pisze "FT" - że część "starych" krajów Unii nie dostosowała się jeszcze do nowego kształtu Europy i wspólnego rynku, tym samym wprowadziła szereg restrykcji dla nowych członków, m.in. tak jak Niemcy i Francja, ograniczyła dostęp do rynków pracy.

Pomimo obaw niektórych krajów UE, że wschodnioeuropejskie firmy usługowe mogłoby doprowadzić do "dumpingu socjalnego", Barroso opowiada się za całkowitą liberalizacją unijnego rynku usług - zauważa dziennik.

"Dziś największy i niewykorzystany potencjał ma sektor usług" - cytuje komisarza gazeta. Barroso twierdzi, że dyrektywa o usługach mogłaby stworzyć w UE 600 tys. nowych miejsc pracy i zmniejszyć koszty o około 7,2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / FT: Barroso zapowiada obronę interesów nowych krajów UE