FT: W stosunkach z Rosją potrzebna pragmatyczna ostrożność

PAP
30-01-2009, 10:10

"Financial Times" ocenia w piątek, że  byłoby nieroztropne stawiać na radykalny przełom w stosunkach Wschód-Zachód, i  podkreśla, że wobec Rosji należy zachować pragmatyczną ostrożność.

"Premier Rosji Władimir Putin nie ułatwia wzięcia do ręki gałązki oliwnej z drutu kolczastego, którą być może usiłuje podać" - pisze londyński dziennik w komentarzu redakcyjnym.

Gazeta przypomina, że w apelu rosyjskiego premiera w Davos o globalną współpracę wobec kryzysu gospodarczego był "tak ogromny ładunek antyamerykańskiej żółci", a Putin tak się rozwodził nad rolą USA w doprowadzeniu do kryzysu, że "praktycznie nic nie zrobił, by przyczynić się do zaufania, na którym musi się opierać współpraca, do jakiej - jak twierdzi - dąży".

"Financial Times" podkreśla, że skoro Putin chce współpracować, to USA i Unia Europejska powinny się zastanowić, co można zrobić w tym kierunku, a sygnał ze strony Moskwy, iż jest gotowa zrezygnować z planów rozmieszczenia rakiet Iskander w obwodzie kaliningradzkim "wymaga pozytywnej odpowiedzi".

"Być może w sytuacji, gdy kryzys ekonomiczny mocno w Rosję uderzył, Moskwa jest rzeczywiście gotowa do ściślejszej współpracy gospodarczej. Jeśli tak, to jest dużo do omówienia, poczynając od bezpieczeństwa energetycznego w Europie" - pisze gazeta.

Jak jednak podkreśla "FT", byłoby nieroztropne stawiać wszystko na radykalny przełom w stosunkach Wschód-Zachód, bo Rosja po objęciu urzędu przez prezydenta Dmitrija Miedwiediewa już deklarowała, że jest gotowa się zmienić, i obiecywała przywrócenie rządów prawa, a tymczasem niewiele się zmieniło.

"Tak jak dotychczas hasłem w stosunkach z Rosją powinna być pragmatyczna ostrożność. Współpraca z Moskwą nie rozwiąże kryzysu gospodarczego, ale może go nieco złagodzić. Jeśli Putin mówi serio, odłóżmy obelgi na bok i sprawdźmy, co konkretnie proponuje" - kończy "Financial Times". (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / FT: W stosunkach z Rosją potrzebna pragmatyczna ostrożność