Fugo wyda na inwestycję 7 mln zł

Ryszard Gromadzki
31-07-2001, 00:00

Fugo wyda na inwestycję 7 mln zł

Konińska spółka Fugo rozpocznie we wrześniu inwestycję związaną z budową komór malarskich. Przedsięwzięcie wartości 7 mln zł ma umożliwić poprawę jakości produktów Fugo i rozszerzyć ofertę spółki. Fugo zamierza inwestycję sfinansować w oparciu o kredyt z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Według przedstawicieli Fabryki Urządzeń Górnictwa Odkrywkowego Fugo z Konina, nowoczesne komory malarskie, których budowa ma ruszyć we wrześniu, umożliwią wykonywanie procesu nakładania powłok malarskich na konstrukcje stalowe na najwyższym światowym poziomie. Fugo zamierza gwarantować jakość malowanych powłok na okres 15 lat. Inwestycja w połączeniu z oddaną do użytku w czerwcu komorą czyszczącą ma stanowić ciąg technologiczny, który poprawi jakość konstrukcji stalowych wyrabianych przez Fugo. Według przedstawicieli spółki, będzie to jedyny tego rodzaju ciąg technologiczny w Polsce. Wartość inwestycji szacowana jest na 7 mln zł.

Dwa projekty

W czerwcu konińska spółka zakończyła realizację dwóch projektów inwestycyjnych. Pierwszy dotyczył modernizacji strategicznej obrabiarki, drugi wiązał się z budową komory czyszczącej.

— Modernizacja obrabiarki trwała dwa lata. To strategiczna maszyna dla firmy, decydująca o możliwościach konkurencyjnych Fugo i szansach pozyskania nowych zleceń — mówi Wojciech Staszak, prezes zarządu Fugo.

Z kolei budowa nowej komory czyszczącej ma pozwolić spółce z Konina na czyszczenie konstrukcji stalowych o dużych gabarytach (do 50 ton) i prawie całkowitą eliminację odpadów. Obie inwestycje pochłonęły 6,5 mln zł. Według Wojciecha Staszaka, Fugo sfinansowała obydwa projekty w przeważającej mierze w oparciu o własne środki, częściowo uzupełnione kredytem bankowym.

Dostawca usług

Fugo Konin istnieje od 1962 r. Zajmuje się produkcją części i urządzeń stalowych. Oferuje także usługi remontowe i montażowe dla kopalni węgla brunatnego. Jest największym w Polsce producentem przenośników taśmowych wykorzystywanych m.in. w górnictwie węgla brunatnego.

W 1992 r. Fugo została przekształcona w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W 1995 r. sprywatyzowano ją w ramach programu NFI, a funduszem wiodącym został VIII NFI Octava. Spółka zatrudnia ponad 900 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard Gromadzki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fugo wyda na inwestycję 7 mln zł