Fujimaki: Japonia zbankrutuje w ciągu pięciu lat

WST, Bloomberg
opublikowano: 15-06-2012, 07:59

Inwestorzy powinni kupować aktywa dolarowe i w walutach najmocniej rozwiniętych krajów, ponieważ Japonia może zbankrutować w przeciągu pięciu lat, ostrzega Takeshi Fujimaki, były doradca znanego miliardera George Sorosa.

Japonia prawdopodobnie „upadnie” przed Europą, co może się wydarzyć w najbliższych pięciu latach – powiedział prezes Fujimaki Japan. Dodaje, że Tokio powinno obecnie trzymać produkty w obcych walutach, takie jak przede wszystkim dolarowe, we frankach szwajcarskich, funtach oraz dolarach australijskich i kanadyjskich.

Jeżeli kraj zbankrutuje to jen osłabi się do 400-500 za dolara amerykańskiego, a rentowność obligacji 10-letnich wzrośnie powyżej 80 proc.

Ja już kupuję dolary, tak na wszelki wypadek – doradza Fujimaki.

Obecnie japońska waluta wyceniana jest na poziomie około 79-80 za dolara, zaś zysk z papierów o dziesięcioletnim terminie wykupu wynosi ok. 0,86 proc. Z kolei pięcioletnie CDS-y na wypadek bankructwa kraju szacowane są na niecałe 91 punktów bazowych.

Tak pesymistyczny scenariusz nakreślony przez Fujimakiego oparty jest na horrendalnie wysoki poziom zadłużenia Japonii. Jak szacuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy dług publiczny ma w 2014 r. sięgnąć 245,6 procent wyniku gospodarczego (PKB) w porównaniu z „zaledwie” 67,3 proc. odnotowanymi w roku 1984.

Wystarczy obecnie mały wietrzyk, by przewrócić tą wieżę na glinianych fundamentach – ocenia prezes Fujimaki Japan. Wydarzenia

W Europie mogą ten proces przyspieszyć – dodaje.

W jego opinii, nie ma drogi wyjścia z kryzysu w Japonii.

Jedyną opcją jest albo bankructwo, albo dodruk pieniądza i hiperinflacja – wyjaśnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Fujimaki: Japonia zbankrutuje w ciągu pięciu lat