Fundusz dokapitalizuje BOŚ

Karolina Wysota
opublikowano: 26-03-2018, 22:00

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce objąć akcje Banku Ochrony Środowiska o wartości 210 mln zł.

W połowie lutego akcjonariusze Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) zdecydowali o emisji do 40 mln sztuk akcji. Zainteresowany emisją jest główny udziałowiec — Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), który chce objąć akcje o wartości 210 mln zł. Transakcja wymaga zgody ministrów finansów i środowiska.

Zobacz więcej

fot piotr guzik-forum

— Bank Ochrony Środowiska pełni bardzo ważną rolę w finansowaniuprzedsięwzięć proekologicznych w Polsce. Emisja akcji ma umożliwić jeszcze aktywniejszą działalność w tym zakresie. Deklaracja NFOŚiGW o uczestnictwie w ofercie oznacza, że pozostanie on strategicznym akcjonariuszem z pakietem kontrolnym banku. To bardzo istotne w kontekście naszej strategii, która zakłada znaczący wzrost udziału w rynku kredytów proekologicznych i finansowania przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska — mówi cytowany w komunikacie Bogusław Białowąs, prezes Banku Ochrony Środowiska.

Od początku swojego istnienia do końca 2017 r. BOŚ udzielił kredytów proekologicznych o łącznej wartości 19,35 mld zł, przy czym w samym 2017 r. łączna wartość umów zawartych w tym obszarze wyniosła 736,9 mln zł. BOŚ w zaktualizowanej strategii zakłada 180 mln zł zysku netto w 2021 r. ROE, czyli wskaźnik rentowności kapitału własnego, ma przekroczyć 7,3 proc. Zdaniem Andrzeja Powierży, analityka banku Citi Handlowy, to kluczowy powód, który nie zachęca prywatnych inwestorów do udziału w emisji.

— Bank planuje ROE na poziomie 7,3 proc., podczas gdy zwykle przyjmuje sie, że koszt kapitału wynosi 9-11 proc. Tym samym bank pokazuje, że nie jest w stanie zapewnić inwestorom zwrotu na kapitale własnym przewyższającego jego koszt. Przy okazji kolejnego podwyższaniakapitału należałoby się może zastanowić, czy eksperyment polegający na łączeniu misji (ochrony środowiska) z komercyjną bankowością ma szansę się powieść? Moim zdaniem, wykres kursu pokazuje, że nie udało się w przeszłości, a zaktualizowana strategia pozbawia złudzeń co do przyszłości — ocenia analityk.

Rozszerzenie zakresu współpracy pomiędzy funduszem a bankiem jest jednym z głównych celów strategicznych NFOŚiGW na lata 2017-20. Fundusz chce wykorzystywać potencjał BOŚ jako pośrednika w dystrybucji pieniędzy do małych i średnich przedsiębiorstw oraz odbiorców detalicznych. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Fundusz dokapitalizuje BOŚ