Fundusz dywidendowy Jelfy na razie pusty

24-09-2001, 13:15

WARSZAWA (Reuters) - Piątkowe walne zgromadzenie akcjonariuszy Jelfy zwołane na wniosek akcjonariuszy finansowych zdecydowało się utworzyć fundusz celowy na wypłatę dywidend, jednak na razie pozostanie on pusty, powiedział przedstawiciel jednego z akcjonariuszy spółki.

"Uchwała o utworzeniu funduszu dywidendowego została podjęta, ale decyzje o tym jakimi kwotami i kiedy ten fundusz będzie zasilany będą podejmowane na następnych walnych" - powiedział Reuterowi Dawid Sukacz, zarządzający aktywami w OFE Commercial Union.

Może się zdarzyć, że jeżeli akcjonariusze zaakceptują ewentualne propozycje zarządu dotyczące nowych inwestycji fundusz ten pozostanie pusty, a pieniądze zostaną przeznaczone na inwestycje.

Jak poinformowała prasa, przeznaczeniu zysku z ubiegłych lat na dywidendy sprzeciwił się Skarb Państwa, powołując się na przepisy kodeksu spółek handlowych.

OFE Nationale Nederlanden i Commercial Union wystąpili z wnioskiem o zwołanie NWZA spółki domagając się stworzenia funduszu celowego na wypłatę dywidend.

Fundusz celowy miały stanowić zyski netto z poprzednich lat, jak i część kapitału zapasowego. Źródło zbliżone do spółki mówi o kwocie 15 milionów złotych.

W sierpniu Jelfa wypłaciła po 1,1 złotego na akcję dywidendy za zeszły rok. Na wypłatę dywidendy akcjonariusze przeznaczyli w sumie 7,5 miliona złotych z zysku, który wyniósł 10,6 miliona złotych. W zeszłym roku Jelfa płaciła po 1,5 złotego na akcję.

Fundusze wprowadziły również swoich reprezentantów do dziewięcioosobowej rady nadzorczej firmy.

OFE Commercial Union BPH CU WBK oraz OFE Nationale Nederlanden mają łącznie 12,5 procent Jelfy. Około 10 procent kontroluje grupa PZU, zaś Skarb Państwa posiada 29,8 procent.

((Olga Markiewicz, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com)).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusz dywidendowy Jelfy na razie pusty