Fundusz idzie po majątek Mariusza Świtalskiego

opublikowano: 01-07-2020, 22:00

Delta Capital Partners obroniło roszczenia wobec Mariusza Świtalskiego.

Międzynarodowe fundusze wyspecjalizowane w sądowej walce o pieniądze czują się coraz pewniej na polskim rynku. Ostatnio w „PB” opisaliśmy działania firmy Litigation Capital Management, która wsparła finansową australijską spółkę Praire Mining w jej sporze z polskim rządem o możliwość wydobycia węgla obok kopalń Bogdanki i JSW. Tymczasem w wielkopolskich sądach amerykański Delta Capital Partners walczy o pieniądze z Mariuszem Świtalskim, biznesmenem znanym m.in. jako twórca Biedronki, Eurocashu i Żabki. Wartość sporu określono na 86 mln USD (ponad 340 mln zł). Amerykanie uzyskali już w sądach dwa zabezpieczenia roszczeń przeciwko przedsiębiorcy, jego rodzinie i powiązanym z nimi spółkom. Teraz chwalą się kolejnym zwycięstwem w sądzie — 25 czerwca poznański sąd odrzucił zażalenie przedstawicieli Mariusza Świtalskiego na pierwsze z tych zabezpieczeń.

— To dobrze wróży sprawie sądowej przeciwko Mariuszowi Świtalskiemu. Decyzja o odrzuceniu zażalenia wskazuje na zaufanie sądu do meritum naszych argumentów prawnych — mówi Christopher DeLise, szef Delta Capital, cytowany w komunikacie prasowym.

Spór po raz pierwszy opisaliśmy w marcu tego roku. Chodzi w nim o umowy dotyczące sieci małych sklepów Małpka Express, którą kontrolowana przez rodzinę Świtalskich giełdowa Czerwona Torebka budowała przy wsparciu finansowym funduszu Pine- Bridge. Fundusz ten za pośrednictwem wehikułu Forteam odkupił Małpkę pod koniec 2014 r. w transakcji o wartości 362,3 mln zł. Przy okazji zawarto umowę gwarancyjną z Mariuszem Świtalskim i jego Sowiniec Group, która gwarantowała uzyskanie minimalnej ceny sprzedaży Małpki kolejnemu nabywcy. Problem w tym, że model biznesowy Małpki się nie sprawdził, a oczekiwanej ceny nigdy nie udało się uzyskać.

Forteam próbował w 2018 r. sprzedać zadłużoną i zagrożonąupadłością sieć sklepów, ale „nie był w stanie uzyskać ceny równej lub przewyższającej minimalną cenę sprzedaży”. Potem do gry wkroczyło Delta Capital, które odkupiło Forteam i ruszyło do polskich sądów, by wywalczyć wypłatę przez Mariusza Świtalskiego pieniędzy z gwarancji. Jeszcze w lutym w ramach zabezpieczenia zajęto wierzytelności w rachunkach bankowych i ruchomości spółek powiązanych z rodziną Świtalskich, sąd ustanowił też w nich przymusowy zarząd. Na liście zabezpieczonych roszczeń w stosunku do Mariusza Świtalskiego są prawa majątkowe z certyfikatów inwestycyjnych Świtalski FIZ, w tym tych, które przeniesiono na czworo jego dzieci, oraz z akcji Czerwonej Torebki.

Małpka w szczytowym momencie miała w Polsce ponad 350 sklepów i walczyła o lokalizacje w dużych miastach z Żabką. Nigdy nie zanotowała jednak zysków, a pod koniec 2017 r. złożyła wniosek o otwarcie postępowania układowego. Ostatni wpis w KRS spółki pochodzi ze stycznia tego roku i mówi o umorzeniu postępowania restrukturyzacyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane