Fundusz porówna ceny

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 25-10-2010, 00:00

3TS Cisco Growth zainwestował 12 mln zł w rankomat.pl. Zdmuchną rywali reklamą i wyjdą poza ubezpieczenia.

Inwestorzy dostrzegają potencjał usług finansowych w sieci

3TS Cisco Growth zainwestował 12 mln zł w rankomat.pl. Zdmuchną rywali reklamą i wyjdą poza ubezpieczenia.

Nie musisz spotykać się z agentem, by ubezpieczyć samochód — przekonywał w 2003 r. Link4, pierwszy w Polsce ubezpieczyciel sprzedający polisy przez telefon i internet. Nie musisz surfować po sieci, by znaleźć najlepszą polisę — przekonują porównywarki polis. Wyrosło ich sporo: ipolisa.pl (założona przez Władysława Jamrożego), Inseco.pl, Wygodnie.pl, Polisowo.pl czy rankomat.pl (założona przez Jacka Olechowskiego, syna znanego polityka, Filipa Friedmanna, syna równie znanego aktora, Marka Żołędziowskiego, szefa agencji reklamowej Change, i Wojciecha Rabieja, który rozkręcał Link4). Ta ostatnia uzyskała właśnie wsparcie. Za 12 mln zł mniejszościowy pakiet objął fundusz 3TS Cisco Growth.

— Wejście funduszu zdejmuje nam z głowy problem zdobywania kapitału na rozwój, możemy się skoncentrować tylko na biznesie. Do tej pory zainwestowaliśmy w rankomat.pl blisko 10 mln zł. Jestem przekonany, że najbliższy rok-półtora jest kluczowy. Odpadną gracze, którzy nie mają wsparcia kapitałowego na marketing i rozwój. Pierwszy gracz zgarnia największą pulę i my chcemy to wykorzystać. W przyszłym roku będziemy bardzo widoczni reklamowo, a porównywarki są skazane na sukces. Trend przenoszenia się klientów do sieci jest nieunikniony — mówi Jacek Olechowski.

Reklamowa ofensywa

Pozyskany kapitał ma sprawić, że to rankomat zdominuje rynek.

— Pieniądze przeznaczymy na zwiększenie świadomości porównywarek wśród klientów i naszej marki, a także na rozszerzenie oferty. W pierwszym kwartale chcemy wejść na rynek polis mieszkaniowych, kolejne segmenty analizujemy. Docelowo chcemy wyjść poza ubezpieczenia — mówi Wojciech Rabiej, prezes Iklu, właściciela rankomat.pl.

Pieniędzy nie zabraknie.

— Plan to inwestycja 12 mln zl na 3-5 lat, ale wierzymy, że potencjał spółki jest tak duży, że będzie potrzeba zainwestowania jeszcze większych pieniędzy. Nie chcę przesądzać, czy będziemy to my, czy inni inwestorzy, np. giełdowi — mówi Zbigniew Łapiński, partner 3TS Capital Partners.

Na razie biznes raczkuje — rankomat.pl ma zarejestrowanych 200 tys. klientów, w tym miesiącu 3 tys. kierowców kupi przez niego polisy.

— W ciągu roku chcemy podwoić liczbę klientów kupujących polisy za naszym pośrednictwem. Co cieszy, 30 proc. naszych klientów kupuje pakiety. Break even powinniśmy osiągnąć za pół roku — mówi Wojciech Rabiej.

Inwestorzy dostrzegli

Porównywarki produktów finansowych to modny temat wśród inwestorów. Polskiemu rynkowi przyglądał się m.in. Enterprise Investors, który w lipcu za 23 mln EUR kupił największego brokera ubezpieczeniowego online na Węgrzech. Z kolei Platforma Mediowa Point Group zagwarantowała sobie prawo zakupu 20 proc. udziałów w Money24.pl, porównywarce kredytów hipotecznych. Zdaniem ekspertów, takie portale mają sens.

— To bardzo dobra idea. W Wielkiej Brytanii przez porównywarki sprzedawana jest ponad połowa polis komunikacyjnych i mieszkaniowych. Ale tamte firmy mają pieniądze na reklamę, bo klienci jakoś o porównywarce muszą się dowiedzieć. Inny problem jest taki, że w Polsce wiele towarzystw, w tym directów, nie współpracuje z porównywarkami, więc klient porównuje wycinek rynku — mówi Marcin Z. Broda, analityk firmy Ogma.

Gdyby polskie porównywarki zdobyły choćby 20 proc. rynku, byłby to spory biznes — rocznie kierowcy wydają na polisy blisko 12 mld zł. Ale nie tylko wielkość rynku przyciąga inwestorów.

— Ogromną siłą spółki jest powtarzalność biznesu — raz pozyskany klient co roku kupuje polisę, a dodatkowo można mu sprzedać inne produkty — mówi Zbigniew Łapiński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu