Fundusze budują innowacyjną gospodarkę

16-03-2015, 00:00

Miliardowe inwestycje venture capital w sektor nowych technologii zmieniają strukturę światowej gospodarki. Równolegle zmieniają się zachowania konsumentów

W latach 2004-2013 najpopularniejszymi branżami dla inwestorów z sektora private equity i venture capital działających w Polsce były technologie informacyjne, media i telekomunikacja. Aż co piąta inwestycja funduszowa dotyczyła technologii i rozwiązań innowacyjnych. — Europa Środkowo- Wschodnia i Polska jako kluczowe państwo regionu w coraz większym stopniu upodabniają się do Zachodu, gdzie inwestycje w segment technologiczny mają kluczowe znaczenie dla dynamicznego rozwoju nie tylko pojedynczych przedsiębiorstw, ale także perspektyw wzrostu całej gospodarki — mówi Fabian Bohdziul, Investment Partner w PEManagers. Jego zdaniem, dlatego właśnie tak ważną rolę odgrywają inwestycje w tzw. obszar digital economy.

— Choć w kręgu zainteresowania funduszy PE/VC są również inne obszary charakteryzujące się wysokimi stopami zwrotu — dodaje Fabian Bohdziul.

Optymistyczny scenariusz

O doskonałych perspektywach rynku świadczą także badania przeprowadzone przez KPMG. Ukazują bardzo duży optymizm zarządzających funduszami, którzy liczą na dalszy wzrost liczby atrakcyjnych celów do przejęcia — tak sądzi aż niemal 70 proc. biorących udział w badaniu. Zarządzający funduszami są przekonani, że głównym powodem optymizmu jest nie tylko szybszy wzrost makroekonomiczny, ale także coraz większa innowacyjność polskich firm i w końcu dynamiczny rozwój technologii, które bardzo mocno oddziałują na realną gospodarkę.

— Polscy przedsiębiorcy są również coraz bardziej otwarci na wsparcie przez fundusze PE/VC, które stały się dla wielu firm alternatywą choćby dla giełdowego debiutu i tej właśnie formy zdobywania kapitału — uważa Fabian Bohdziul.

Według niego, inwestycje funduszowe są bowiem nie tylko bardzo efektywne od strony samego finansowania, ale także przyczyniają się w istotny sposób do wzrostu rentowności spółek portfelowych.

— Ich zaletą jest również aktywny, w przeciwieństwie do wielu giełdowych inwestorów, udział w rozwoju przedsiębiorstwa — mówi Investment Partner PEManagers. Polskie firmy z roku na rok prezentują coraz bardziej dojrzałe modele biznesowe mimo dość krótkiej jeszcze historii gospodarki rynkowej. Dlatego te, które działają, w branżach uznawanych za perspektywiczne i atrakcyjne, coraz częściej otrzymują szansę wsparcia kapitałowego przez fundusze. Wejście na giełdę nie jest już koniecznym warunkiem, by pozyskać kapitał niezbędny do dalszego rozwoju.

Imponujące wyniki

Kooperacja między funduszami i spółkami technologicznymi daje obu stronom wymierne i szybkie korzyści.

Zarządzający funduszami uważają więc, że wcześniej czy później doczekamy się w Polsce firm, które osiągną sukces w globalnej skali. Internet i cały sektor rozwiniętych technologii to dziedziny uważane obecnie za znacznie mniej ryzykowne niż kiedyś. Świadczy o tym chociażby lawinowy wręcz przyrost liczby nowych użytkowników, którzy korzystają na co dzień z innowacyjnych produktów. Chodzi m.in. o komunikatory i serwisy społecznościowe. Komunikator WhatsApp, który powstał zaledwie w 2009 r., ma obecnie 600 mln użytkowników na całym świecie — a przyrost ich liczby tylko w 2014 roku sięgnął 200 mln. W ubiegłym roku firma została przejęta przez Facebooka za niebagatelną kwotę 19 mld dolarów. W przypadku tego ostatniego mówimy już 1 mld 190 mln aktywnych kont. Jak podkreślają eksperci, tylko jednego dnia przybywa także 150 tys. nowych użytkowników Twittera. Tak dynamiczny rozwój projektów skłania fundusze do jeszcze bardziej wzmożonych inwestycji i poszukiwania nowych perełek technologicznych, które dystans od start up-a do giganta innowacji mogą przeskoczyć praktycznie w mgnieniu oka, zyskując globalny zasięg i miliardy użytkowników. Firmy, które już osiągnęły rynkowy sukces, są inspiracją dla kolejnych wizjonerów.

Nakłady rosną

Według PitchBook w 2014 r. fundusze venture capital zainwestowały w sektor innowacyjnych technologii około 40 mld dolarów, co stanowi wzrost o 93 proc. w porównaniu w wynikiem osiągniętym rok wcześniej. Ponadto inwestycje w spółki technologiczne stanowiły aż 44 proc. wszystkich transakcji przeprowadzonych w tym okresie przez fundusze venture capital. Największe firmy analityczne prognozują, że ten trend się utrzyma. Spośród czołowych graczy w naszym regionie Grupa Private Equity Managers zamierza utrzymać dotychczasowe tempo rozwoju. — Strategia rozwoju Grupy PEManagers zakłada rozbudowanie bazy aktywów pod jej zarządzaniem m.in. poprzez realizowanie nowych inwestycji na perspektywicznych rynkach Europy Środkowo- Wschodniej, Turcji i krajów DACH (Niemcy, Austra, Szwajcaria). Chcemy również skupić się na tworzeniu nowych funduszy inwestycyjnych i rozszerzeniu oferty produktowej o niespotykane na polskim rynku fundusze venture debt — informuje Wojciech Marcińczyk, wiceprezes zarządu PEManagers.

1,67 mld zł Tyle wyniosły aktywa pod zarządzaniem Grupy PEManagers na koniec 2014 r.

82 proc. O tyle wzrosły aktywa pod zarządzaniem Grupy PEManagers w 2014 r. w stosunku do 2013 r.

23,84 proc. Tyle wyniosła średnioroczna wewnętrzna stopa zwrotu IRR netto na zarządzanym portfelu aktywów od 1.01.1999 r. do 30.06.2014 r. zrealizowana przez zespół zarządzający Private Equity Managers.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Fundusze budują innowacyjną gospodarkę