Czytasz dzięki

Fundusze inwestycyjne motorem gospodarki

opublikowano: 28-03-2018, 22:00

Zarządzający funduszami inwestycyjnymi widzą Polskę jako gospodarkę, w której można bezpiecznie lokować i dobrze zarabiać.

Fundusze znajdują w Polsce wiele możliwości biznesowych. Dzieje się tak, ponieważ z jednej strony nasz rynek w wielu dziedzinach jest niedoinwestowany, a z drugiej niektóre branże wręcz przeprojektowuje się, przy znacznym udziale legislatora, na finansowane z zewnątrz. Potwierdza to sytuacja w branży technologicznej, gdzie globalne triumfy święcą polskie start-upy.

Podobnie jest w branży finansowej oraz medycznej,gdzie fintechy i spółki zajmujące się telemedycyną mogą pochwalić się zaawansowanymi i atrakcyjnymi biznesowo produktami i usługami. Podobnie traktowany jest polski rynek nieruchomości, który rośnie jak na drożdżach i nie zwalnia tempa, mimo wielokrotnie wieszczonego końca tak dobrej koniunktury. Zwyżkom sprzyja też otoczenie. Dzieje się tak np. w branży nieruchomości komercyjnych, gdzie nowe impulsy do dalszego i trwałego rozwoju daje np. brexit w nieruchomościach biurowych segmentu premium. Bodźcem rozwojowym dla rynku magazynów jest zaś specjalizacja Polski w usługach logistycznych. Często powtarza się schemat, zgodnie z którym, gdy pojawia się nasycenie w jednym sektorze, tworzy się nisza w kolejnym. W przypadku budowy centrów handlowych po wielkich miastach przychodzi czas na ośrodki średniej wielkości, będące regionalnymi centrami zakupowymi. W zeszłym roku sama powierzchnia handlowa w Polsce zwiększyła się do prawie 14 mln mkw., a na rynek krajowy weszło w tym czasie ponad 30 nowych marek. Według ekspertów EY, główną barierą dla międzynarodowych koncernów jest nie rynkowa nadpodaż, ale wręcz przeciwnie: brak dostępnej powierzchni handlowej w najlepszych galeriach. — Rynek nieruchomości handlowych w wielu polskich miastach jest dojrzały.

Do 2020 r. powstanie zaledwie kilka dużych obiektów w większych aglomeracjach, później inwestycje na mniejszą skalę przeniosą się do małych i średnich miejscowości. Rynek nieruchomości handlowych koncentruje się na jakości, a nie na ilości. Galerie handlowe się modernizują, zwiększają części gastronomiczne i rozrywkowe, żeby dopasować się do potrzeb klientów — mówi Anna Kicińska, lider grupy doradztwa nieruchomości EY w regionie CSE. Ale to niejedyny efekt działalności funduszy, ponieważ dzisiaj inwestycja w jedną branżę pociąga za sobą potrzebę korzystania z całej gamy usług towarzyszących. Trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek dzisiejszą inwestycję bez udziału technologii.

— Żeby wyprzedzić konkurencję, galerie handlowe wykorzystują duże zbiory danych, internet rzeczy, sztuczną inteligencję i stawiają na wielokanałowość sprzedaży. W dużych aglomeracjach, a zwłaszcza w Warszawie, powstają centra łączące w sobie wiele funkcji — od mieszkaniowej, przez handlową, biurową po rozrywkową — dodaje Anna Kicińska.

Dynamiczny rozwój, stymulowany przez działalność funduszy, „rozlewa się” po mapie Polski. Dociera tam, gdzie fundusze inwestycyjne zaglądały dotychczas rzadko. Dobre wskaźniki ekonomiczne i prognozy gospodarcze, a także systematyczna poprawa jakości infrastruktury transportowej od kilku lat przekładają się na dynamiczny rozwój rynku nieruchomościw całej Polsce. Pierwsze skrzypce na rynku najmu zaczynają odgrywać firmy logistyczne oraz e-commerce, z globalnymi gigantami branży, jak Amazon, na czele. Potwierdza to opracowany przez EY raport „Poland. The real state of real estate”. Możemy w nim przeczytać m.in. „Niskie bezrobocie i problemy ze znalezieniem pracowników w pobliżu dotychczasowych centrów magazynowych sprawiają, że coraz więcej deweloperów szuka nowych, efektywnych kosztowo lokalizacji m.in. w okolicach Bydgoszczy i Torunia, Lublina czy Rzeszowa”. A to oznacza kolejne inwestycje, więc także zapotrzebowanie na kapitał. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Gozdowski

Polecane